Integracja sensoryczna

 

Integracja sensoryczna oznacza, że wszystkie wrażenia zmysłowe zostają zebrane w jedną całość. Zmysły podstawowe dla integracji sensorycznej (dotyk, równowaga oraz czucie ciała) mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Ich dobre zintegrowanie jest podstawą optymalnego rozwoju, nabywania umiejętności i działania pozostałych zmysłów.
Jeśli doświadczenia dziecka w odbiorze i przetwarzaniu bodźców płynących ze zmysłów podstawowych są złe lub niepełne, to nie jest ono w stanie nauczyć się złożonych czynności, takich jak pisanie, czytanie, jazda na rowerze, a opanowanie ich sprawia mu ogromne trudności.

Tylko przez własne aktywne i różnorodne działania dziecko uczy się rozumieć otoczenie.

 

Zajęcia integracji sensorycznej w większości mają charakter aktywności ruchowej, która nakierowana jest na stymulację zmysłów. Cele te realizowane są z wykorzystaniem różnorodnych przyrządów i pomocy terapeutycznych, takich jak: huśtawki, równoważnie, platformy, deskorolki i wiele innych np.: fakturowych pomocy sensorycznych, obciążników, przyrządów do stymulacji słuchowej, węchowej oraz wzrokowej.


Zajęcia przeznaczone są dla uczniów młodszych uczęszczających do szkoły podstawowej.

 

Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku  15-029 Białystok, ul. Słonimska 38    tel./faks 85 741 56 61 e-mail: sp46@um.bialystok.pl

                                                                      

                                                                            

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now