Rok szkolny 2018-2019

 

Augustów

21 czerwca - 3 lipca 2019

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Obozie usamodzielniającym osoby niepełnosprawne” w Hotelu Amber Bay w Augustowie organizowanym przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku. Bawiliśmy się świetnie! Pogoda nam dopisała, mogliśmy do woli korzystać z kąpieli słonecznych i wodnych. Pływaliśmy motorówką i żaglówką po jeziorze Białym. Był również rejs statkiem po Kanale Augustowskim i Rospudzie. Poza tym mnóstwo spacerów, wyjazdy do kina, dyskoteki, lody, frytki i samodzielne zakupy w sklepie. Wyjazd ten był niezwykłą przygodą i ogromnym przeżyciem. Na pytanie:- Czy chcecie tu przyjechać za rok? Wszyscy odpowiedzieli: - Tak:)

 

Pożegnanie Absolwentów

18 czerwca 2019

Nadszedł czas kolejnych pożegnań. Tym razem mury naszego gimnazjum opuścił kolejny rocznik trzecioklasistów. Akademia była dla niektórych momentem rozstania, ostatnich chwil spędzonych ze znajomymi z klasy, ale i możliwością powspominania rzeczy przeszłych. Podczas uroczystości wręczono listy gratulacyjne i podziękowania rodzicom. Nie zabrakło części artystycznej  a podczas niej inscenizacji wierszy Jana Brzechwy, piosenek w wykonaniu klas młodszych i tańca  "Belgijki".  Absolwentom mówimy  "Do zobaczenia" i zapraszamy w odwiedziny.

 

Spotkanie z panem Zdanowiczem

13 czerwca 2019

We czwartek 13.06.19r. odbyło się w naszej szkole już ostatnie spotkanie z cyklu „Zakręceni – pasje i zawody”. Gość był wyjątkowy, ponieważ w nasze skromne progi zawitał nie kto inny, jak Mistrz Świata 2019 w tworzeniu rowerów customowych – Adam Zdanowicz! Pan Adam, mimo wielu sukcesów na swoim koncie, okazał się bardzo sympatycznym, skromnym człowiekiem. Opowiedział nam jak wygląda cały proces tworzenia designerskiego roweru – od projektu, poprzez wykonanie każdego detalu, po oddanie arcydzieła w ręce szczęśliwego nabywcy. Mieliśmy też okazję zobaczyć jak takie rowery wyglądają oraz dowiedzieliśmy się kto ze znanych osób na nich jeździ. Pan Adam też udzielił odpowiedzi na pytania od naszych uczniów. W przyszłym roku mamy nadzieję na kontynuację cyklu. Do zobaczenia:)

 

Piknik Rodzinny

13 czerwca 2019

Już po raz siódmy odbył się w naszej szkole Piknik Rodzinny :) Była to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu. Uczniowie wraz ze swoimi Rodzicami i Nauczycielami mogli obejrzeć występ Magika pana Łukasza Granta, który zafascynował wszystkich magicznymi sztuczkami, a następnie podzielić się wrażeniami podczas pałaszowania przeróżnych pyszności :)

 

Turnus w Darłówku

25 maja 2019

Tradycyjnie już –w maju grupa uczniów z naszej placówki wraz z nauczycielami wybrała się nad morze. Tym razem postanowiliśmy „zawojować” Darłówko. Ruszyliśmy z Białegostoku o 5.45 – 25 maja, a po południu naszym oczom ukazało się morze. Niestety pierwszy tydzień był chłodny, więc do upragnionych kąpieli nie doszło, ale za to w drugim …mieliśmy dość słońca. Ale plaża i kąpiele słoneczne to nie jedyna rozrywka. Pływaliśmy statkiem, bawiliśmy się wspólnie na wieczorkach tanecznych i ogniskach. Było tez kino 7 D i park wodny. A także lody, gofry i mnóstwo spacerów. Wyjazdy te są niezwykłym doświadczeniem i ogromnym przeżyciem, a także sprawdzianem z samodzielności. Formą oderwania od codzienności, a także niezwykłą przygodą. Już w pociągu (opóźnionym o 200 minut) planowaliśmy przyszłoroczny wyjazd. Może Mielno?

 

Podziękowanie od Rodziców

12 czerwca 2019

W podziękowaniu za cały mijający rok szkolny nasi Kochani Rodzice przygotowali nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi słodką niespodziankę:)) Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa kierowane pod naszym adresem oraz pyszności:))

 

Warsztaty ekologiczne „Jestem przyjacielem przyrody – czyste powietrze”

12 czerwca 2019

W dniu 12 czerwca 2019r. odbyły się warsztaty ekologiczne „Jestem przyjacielem przyrody – czyste powietrze” w ramach projektu X Podlaski Konkurs Ekologiczny „ Z ekologią za pan brat”.

W warsztatach brali udział uczniowie naszej szkoły. Podczas zabaw utrwalano zachowania proekologiczne, szczególnie dbałość o ochronę czystego powietrza wokół nas. Odkryli gdzie jest powietrze i skąd wiemy, że jest skoro go nie widzimy… Robiliśmy wiele doświadczeń: Co to jest wiatr?!  Ulubionym doświadczeniem był „Balon na sznurze”, gdzie balon „wędrował” wzdłuż sznurka. Uczniowie obejrzeli również przedstawienie „Chory domek”, w którym występowali uczniowie i nauczyciele. Do chorego domku został wezwany lekarz, który dzięki swej olbrzymiej wiedzy uleczył chory piec. Dzięki niemu powietrze wokół domu znów stało się czyste.

 

Wizyta w Krainie Smyka

7 czerwca 2019

Dzisiaj to było nasze ostatnie spotkanie w takim gronie. Niektórzy uczniowie opuszczą  w tym roku 3a i 3c i powędrują z plecakiem od września do klasy czwartej. Spędziliśmy miłe wspólne chwile w Krainie Smyka. Cieszyliśmy się swoim towarzystwem. Był  pyszny poczęstunek i mnóstwo wspaniałej zabawy.

 

Klasowy Dzień Matki

7 czerwca 2019

Mama jest najpiękniejsza, najwspanialsza i najważniejsza na świecie! Uczniowie klasy 3a i 3c zaprosili dziś swoje mamusie na specjalne spotkanie. Panie uczestniczyły w warsztatach z japońskiej sztuki układania kwiatów. Pod okiem prowadzącej spotkanie Pani Lucyny Koc powstały piękne kwiatowe kompozycje. Warsztaty sprawiły Mamom wiele radości, a w pełni  uszczęśliwiły je babeczki dzień wcześniej upieczone przez dzieci i słodki całus do nich dołączony.

 

Warsztaty ekologiczne „Jestem przyjacielem przyrody”

7 czerwca 2019

W dniu 7 czerwca 2019r. odbyły się warsztaty ekologiczne „Jestem przyjacielem przyrody” w ramach projektu X Podlaski Konkurs Ekologiczny „ Z ekologią za pan brat”.

W warsztatach brały udział przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 32 „Bajkowe Miasteczko” oraz uczniowie klas IB i IIIB naszej szkoły. Podczas zabaw utrwalano zachowania proekologiczne , szczególnie dbałość o ochronę czystego powietrza wokół nas. Robiliśmy doświadczenia: Co to jest wiatr?!  Szczególnie spodobało się doświadczenie „Balon na sznurze”, gdzie balon „wędrował” wzdłuż sznurka. Dzieci obejrzały również przedstawienie „Chory domek”, w którym lekarz uleczył chory piec. Powietrze wokół domu znów stało się czyste. Na koniec uczestnicy otrzymali wiatraczki – by odkrywać wiatr, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku.

 

II miejsce Łukasza Piekarskiego w IV Wojewódzkim Turnieju z Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

6 czerwca 2019

Dnia 6 czerwca uczniowie naszej szkoły (Krystian Tarasiewicz, Karol Wacewicz z klasy gimnazjalnej III C oraz Bartosz Danilczuk i Łukasz Piekarski z klasy 8 A) uczestniczyli w IV Wojewódzkim Turnieju z Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym organizowanym  przez Zespół Szkół Nr 16 w Białymstoku. Młodzież rywalizowała w czterech konkurencjach: rozwiązywała test teoretyczny, odpowiadała na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, przejeżdżała przez rowerowy tor przeszkód oraz wykazywała się znajomością przepisów, znaków drogowych i umiejętnościami jazdy rowerem w miasteczku ruchu drogowego. Konkurencje były bardzo wyczerpujące. Obejmowały szerokie spektrum wiedzy i należało wykazać się sporymi umiejętności w kierowaniu rowerem. W tych zmaganiach bardzo dobrze wypadł nasz uczeń Łukasz Piekarski , który zajął II miejsce. Gratulujemy Łukaszowi i pozostałym naszym uczniom – uczestnikom tego turnieju.

 

XIII PRZEGLĄD PIOSENKI TURYSTYCZNEJ

5 czerwca 2019

Tradycyjnie w czerwcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Turystycznej organizowanym przez  Zespół Szkół Nr 16 w Białymstoku. Tegoroczne XIII spotkanie odbyło się 5 czerwca 2019 roku pod hasłem „Muzyka świata”. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali dwa utwory w języku angielskim: „Thank you” i „What do you want to be”! Gratulacje!!! Wszyscy świetnie się bawili!!!

 

Szkolny Dzień Dziecka

4 czerwca 2019

4 czerwca uczciliśmy Dzień Dziecka wspólną zabawą „ Baw się z nami - Hej Ho! - w morską podróż wyruszamy”. Śpiewaliśmy krótkie szanty, próbowaliśmy swoich sił podczas przeciągania liny oraz bawiliśmy się w czasie zabaw takich jak: „Woda na pokładzie”, „Kolorowe pola”, „Kogo brakuje?”, „Rekin”. Wszystkie zabawy, a zwłaszcza te z chustą animacyjną bardzo nam się podobały. Grupa młodzieży wzięła udział w quizie o tematyce morskiej. Wszyscy otrzymaliśmy słodkie prezenty.

 

Spotkanie z leśnikiem

3 czerwca 2019

3 czerwca 2019 o godzinie 12:00 odbyło się spotkanie z p. Iwoną Jóźwicką – edukatorem Nadleśnictwa Dojlidy. Pani ciekawie opowiadała o pracy leśnika, były też zagadki i nagrody. Dowiedzieliśmy się jak powstaje las i jak należy go chronić. Spotkanie było bardzo ciekawe i chcielibyśmy, aby podobnych było więcej.

 

Dzień Dziecka w 3A

31 maja 2019

Dzieci lubią wiele rzeczy. Chętnie poświęcają czas na zabawę z kolegami, na ruch na świeżym powietrzu, huśtawkę, hulajnogę i inne atrakcje. Najbardziej jednak kochają słodycze. Dziś u nas w klasie wyjątkowo pojawiło się (za sprawą Pani Anety Połockiej) wielgachne ciasto o nazwie Pszczółka oraz Coca Cola. Raz do roku można! Było pysznie!  A już następnego dnia wracamy do zdrowych posiłków.

 

 

Wycieczka do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

17 maja 2019

W dniu 17 maja uczniowie z klas: II B, IVE i VIIF uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt.: "Od ziarna do chleba" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje mąka, obejrzeli sprzęty używane dawniej do obróbki zboża, a także ulepili placuszki-podpłomyki, które ze smakiem zjedli:)

 

Prezenty dla Ziemi

15 maja 2019

15 maja 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty pt "Prezenty dla Ziemi". Młodsi uczniowie, pod kierunkiem wychowawców świetlicy, uczyli się siać, sadzić kwiaty, warzywa, a nawet krzewy. Każdy uczeń podarował Ziemi własnoręcznie zasadzony prezent.

 

Spotkanie z Bartoszem Konopko w ramach cyklu „Zawody i pasje”

15 maja 2019

W dniu 15 maja 2019 roku w ramach cyklu „Zawody i pasje” gościliśmy łyżwiarza szybkiego specjalizującego się w short tracku, uczestnika igrzysk olimpijskich w 2018 i wielokrotnego mistrza Polski w tej dyscyplinie Bartosza Knopko.

Wszystko zaczęło się w wieku 13 lat, kiedy to, nasz gość zaczął treningi na lodowisku w Białymstoku. Zaczęły się wyjazdy na zawody i posypały się pierwsze medale.

Pan Bartek przyniósł i pochwalił się trzema pękami medali, których już nawet nie próbuje liczyć. Wielokrotnie zdobył mistrzostwo kraju (na dystansach 500 m, 1000 m, 1500 m, w sztafecie oraz na dystansie 3000 m). Obecnie zakończył już karierę sportową, ale w dalszym ciągu, od czasu do czasu, startuje w różnego rodzaju zawodach. Uprawia również inne dyscypliny sportu. Lubi jeździć na rowerze i rolkach, a ostatnio razem z córeczkami uczestniczył w „7. PKO Białystok Półmaratonie”. 

Dowiedzieliśmy się na czym polega short track, ile kosztują buty z  łyżwami, i że buty i strój jest dopasowywany indywidualnie do każdego zawodnika; jak ważna jest walka do samego końca oraz żeby coś osiągnąć, to trzeba wylać dużo potu na treningu.

Na pytanie „Czy było warto?”, słyszymy: „Warto! Zobaczyłem wiele pięknych krajów. Spotkałem wielu fantastycznych ludzi. Uczestniczyłem w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu w 2018 roku, które były, jak dla każdego sportowca, niesamowitym wydarzeniem. Było warto!”  

Obecnie, pan Bartek, pracuje jako trener. Około 60 młodych ludzi, w wieku od 7 lat, szkoli swoje umiejętności pod okiem mistrza. „Może to oni pobiją w przyszłości moje rekordy Polski”  - mówił nasz gość!

Wszystkich zebranych zachęcał do tego, aby w życiu mieć pasje, bo wtedy żyje się radośniej.

Dziękujemy bardzo, panu Bartkowi, za wizytę w naszej szkole! Dziękujemy za przybliżenie ciekawej dyscypliny sportowej jaką jest short track. Życzymy dużo wspaniałych osiągnięć w zawodzie trenera oraz zawodników co najmniej na miarę naszego gościa!

 

Dzień Ziemi

13 maja 2019

Dnia 13.05 odbył się apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez szkolną Zieloną Ligę. Uczniowie recytowali wiersz pod tytułem „Mały, ale śliczny teatrzyk ekologiczny”. Popisali się umiejętnością segregowania odpadów wypełniając plansze stosownie do grupy wiekowej. Brali udział w krótkim quizie o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. 

 

Rozstrzygnięcie konkursu,, Moja maskotka’’

10 maja 2019

Dnia 10 maja 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie kolejnego już IX Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moja maskotka”, którego organizatorami były panie: Alicja Tomaszuk i Ewa Węgrzyn. Mimo nie sprzyjających okoliczności w konkursie wzięło udział kilka placówek szkolnictwa specjalnego, z których wyłoniono laureatów. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Finaliści mieli też okazję uczestniczenia w warsztatach kreatywnych ,,Ręcznikowe stworki’’, na których poznawali sposoby wykonania prostych zabawek ze ściereczek i ręczników frotte. Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowania za twórczą postawę i zapraszają do dalszego udziału w kolejnych edycjach konkursu.

 

Warsztaty kreatywne ,, Ręcznikowe stworki’’

10 maja 2019

Podczas rozstrzygnięcia międzyszkolnego konkursu ,,Moja maskotka ‘’ laureaci konkursu i uczniowie naszej szkoły z kl. IV e mieli okazję uczestniczyć w kreatywnych warsztatach ,,Ręcznikowe stworki’’ . Pod kierunkiem Ewy Węgrzyn i Alicji Tomaszuk uczestnicy mogli poznać sposoby wykonania prostych maskotek ze ściereczek z mikro fibry, ręczników frotte i gumek recepturek. Wszyscy w miłej atmosferze świetnie się bawili, a wykonane przez siebie maskotki - zająca zabrali na pamiątkę do domu.

 

XVI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

9 maja 2019

Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele z naszej szkoły jak co roku wzięli udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Wspólnie z innymi uczestnikami przemaszerowaliśmy ulicą Lipową w kierunku Ratusza, gdzie odbył się wesoły festyn:)

 

Wycieczka do Olsztyna

9 maja 2019

Maj to wyjątkowy miesiąc w roku. Przyroda pokazuje swoje piękno w całej pełni- kwitną kwiaty, drzewa, w lesie gwar ptasich śpiewów. Postanowiliśmy wyjechać na wycieczkę do Olsztyna by spędzić wspólnie cały dzień podziwiając uroki tego wojewódzkiego miasta. Nasz kierowca wybrał wyjątkowo malowniczą trasę, dzięki temu podziwialiśmy krajobraz trzech krain geograficznych Podlasia, Warmii i Mazur. Lasy, jeziora, pola uprawne kwitnące rzepakiem wszystko to obserwowaliśmy zza okien autobusu ciesząc się tymi widokami. Sam Olsztyn bardzo nam się spodobał. Zwiedziliśmy Stary Rynek, Katedrę Świętego Jakuba, Zamek Kapituły Olsztyńskiej. Nie mogło nas zabraknąć w olsztyńskim planetarium. Z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy wszystkiego co opowiadał nam pan astronom w obserwatorium astronomicznym w pobliskiej wieży ciśnień. Dzień minął nam bardzo szybko. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Białegostoku.

 

Szkolne Rekolekcje Wielkopostne

8-9 kwietnia 2019

W dniach 8 – 9 kwietnia, czyli jak każdego roku przed Niedzielą Palmową, odbyły się
w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Głównym celem tych rekolekcji była oczywiście pomoc naszym uczniom w dobrym przygotowaniu się i odbyciu spowiedzi wielkopostnej, po to, aby zgodnie z przykazaniami kościelnymi, mogli oni przyjąć w czasie wielkanocnym komunię świętą.

Jako towarzysza naszych nauk rekolekcyjnych wybraliśmy mało znanego, ale bardzo ciekawego i mocnego w swoim wstawiennictwie, św. Gerarda Majella . Ten żyjący ponad 300 lat temu święty, którego udziałem było wiele cudów – m.in. chodził po wodzie i doświadczył rozmnażania chleba, jest szczególnym patronem matek i dzieci. Aby zapoznać się z postacią tego świętego trzeba było najpierw ułożyć jego postać z przygotowanej układanki. Jego uśmiechnięta twarz, która pojawiła się na ułożonym plakacie, towarzyszyła nam przez kolejne dni rekolekcyjne. Na podstawie historii z jego życia, uświadomiliśmy sobie, że mamy pomocnika w drodze do nieba, a jest nim nasz anioł stróż. Nauczyliśmy się piosenki, która mówi o tym, że nie musimy się niczego bać, bo jest z nami nasz anioł. Potem Patryk, wcielając się w rolę anioła, „zgubił” piórka. Aby pomóc mu je odzyskać, wszyscy zaangażowali się w wykonanie ukrytych na nich zadań. Było to: odegranie scenki „Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu” (pokazująca, że Bóg bardzo pragnie, abyśmy z Nim byli), pokonanie slalomu „dobra i zła”, odegranie scenki „przyznawania się do winy”, przygotowanie ołtarza do mszy świętej i zaśpiewanie pieśni wielkopostnej. Potem, dzięki zaangażowaniu p. Lucynki, próbowaliśmy wykonać figurki swoich aniołów stróżów z piankoliny. Pomimo słabego efektu, była to bardzo fajna zabawa, która sprawiła wszystkim dużo radości. We wtorek, po przygotowaniu się w szkole do spowiedzi, wyruszyliśmy kościoła św. Wojciecha, po to, aby skorzystać z tego sakramentu i uczestniczyć w specjalnie dla nas zaplanowanej Mszy Świętej z kazaniem rekolekcyjnym.

 

Spotkanie z Ireneuszem Bołtryk w ramach cyklu „Zawody i pasje”

4 kwietnia 2019

W dniu 4 kwietnia 2019 roku w ramach cyklu „Zawody i pasje” o swoim zawodzie pracownika wysokościowego (alpinisty przemysłowego) opowiadał Ireneusz Bołtryk. Wszystko zaczęło się od pasji chodzenia po górach, a potem wspinaczki po skałach. By móc realizować pasję wspinania wysokogórskiego, należało być ciągle w formie fizycznej. Ćwiczenia wytrzymałościowe łączyło się najczęściej z pracą zawodową. I tak zostało!

Praca na wysokości jest ciekawym zajęciem. Raz wiesza się anteny na masztach telekomunikacyjnych, innym razem wiesza reklamy na wieżowcach lub konserwuje dach kościoła, a jeszcze innym zagłębia w czeluście statków oceanicznych, by dokonać przeglądu stanu technicznego. Najsłodszą robotą na wysokości – według naszego gościa - była praca w na dachu fabryki Wedla w Warszawie. Nie dosyć, że wkoło roznosiły się zapachy czekolady, to podczas posiłków, od rana do nocy, nic! tylko czekolada, batoniki i cukierki czekoladowe. Po kilku dniach nie dało się patrzeć na czekoladowe przysmaki. Pan Irek zademonstrował również sprzęt: uprząż, liny, kask, tasiemki, ławeczkę, „małpę” i „ósemkę”. Chętni uczniowie mieli możliwość przymierzyć kask, podciągnąć się na linie z użyciem przyrządu zwanego „małpa”, sprawdzić ciężar karabinków wykonanych ze stali i tych wykonanych ze stopów aluminium, czy też sprawdzić wytrzymałość lin i tasiemek. Dziękujemy bardzo panu Irkowi za to, że przybliżył nam tak ciekawy i mało znany zawód pracownika wysokościowego. Życzymy dużo wspaniałych przeżyć podczas wspinaczek oraz bezpiecznych powrotów na ziemię!

 

Rozstrzygnięcie XVIII Podlaskiego konkursu ,,PISANKI, KRASZANKI, WYRYWANKI’’

5 kwietnia 2019

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przygotowali pod kierunkiem Ewy Węgrzyn świąteczne prace i wzięli udział w XVIII Podlaskim plastycznym konkursie ,, Pisanki kraszanki, wyrywani’’ organizatorem, którego był Zespołu Szkół Społecznych nr 3 BTO przy ul. Kalinowej 5 w Białymstoku. I tym razem z pośród 300 nadesłanych prac z całego województwa nasi uczniowie zostali również zauważeni i nagrodzeni. Laureatami zostali: Kamil Łopuch –nagrodzony i Karol Wacewicz- wyróżniony. Ale najważniejszy był cel konkursu, gdyż wszystkie prace wzięły udział w licytacji, a zebrane fundusze zostały przekazane na szczytny cel -rehabilitację i leczenie Julii Mariankowskiej- podopiecznej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Mamy nadzieję, że i nasze wszystkie prace wniosły choć małą cegiełkę w tak wzniosły cel. A naszym asom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

IX Regionalny Przegląd Twórczości Folklorystycznej Dzieci i Młodzieży

3 kwietnia 2019

Dnia 3 kwietnia 2019r. na terenie Młodzieżowego Domu Kultury odbył się IX Regionalny Przegląd Twórczości Folklorystycznej Dzieci i Młodzieży organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 46 Specjalną w Białymstoku i Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Celem przeglądu było: przybliżenie folkloru rodzimego, europejskiego i całego świata, prezentacja umiejętności artystycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz rozwijanie wyobraźni twórczej, wrażliwości dzieci i młodzieży na dźwięk, gest, ruch, muzykę. W imprezie wzięło udział siedem zespołów z różnych placówek: Przedszkole Samorządowe nr 12 „Tęczowe” w Białymstoku, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Białymstoku, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, Szkoła Podstawowa Nr 17 Specjalna w Białymstoku oraz Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku. Przegląd uświetnił występ zespołu ludowego „Koplanianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym pod dyrekcją Pani Haliny Czykier. W występach uczestnikom pomagała grupa wolontariuszy. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy za udział oraz nagrody specjalne.

 

Jogurtowe środy

kwiecień 2019

Przez cały marzec klasy III A i III D brały udział w "Jogurtowych środach". Uczniowie raz w tygodniu przygotowywali proste potrawy, których bohaterem był jogurt naturalny. Jogurt to wspaniałe źródło wapnia, witamin, pożytecznych bakterii i wszystkiego, co najlepsze dla młodego organizmu. Umiemy już przygotować z niego kilka dań słodkich  i wytrawnych.

 

 

XI Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego – „Zwyciężyć Siebie”

6 kwietnia 2019

W sobotę 6 kwietnia br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku przy ul. Knyszyńskiej 12, odbył się XI Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego – „Zwyciężyć Siebie”. Reprezentant naszej szkoły – Bartek, zajął IV miejsce w swojej kategorii.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

„Książka i sztuka oknem na świat”

3 kwietnia 2019

W związku z zakończeniem projektu „Książka i sztuka oknem na świat” dofinansowanego przez Fundację Santander zaprosiliśmy wszystkich na spotkanie, które odbyło się we środę 3 kwietnia 2019 r. Na spotkaniu odbyła się prezentacja zajęć zaplanowanych i wykonanych w ramach projektu , wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom a także przedstawiono inscenizację przygotowaną w ramach realizowanego przedsięwzięcia.

Światowy Dzień Wróbla

29 marca 2019

Klasy IIIa, IIIb, IIb i IVe uczestniczyły dziś w zorganizowanych przez ich wychowawczynie obchodach Światowego Dnia Wróbla. W jednej z sal zamienionych na ten dzień w ptaszarnię uczniowie poznawali ciekawostki z życia ptaków, uczyli się rozpoznawać popularne polskie gatunki, konstruowali wielkie ptasie gniazdo z tworzywa plastycznego.

Bohaterem spotkania był nasz pospolity wszędobylski wróbelek, a jego prezentację przedstawiła nam Pani ornitolog Anna Suchowolec. Dzieciom najbardziej podobały się zajęcia w Ptasiej Szkole Latania i wystawa piór.

„KiDS – Dzieci i Cukrzyca w Szkołach”

28 marca 2019

„Jedna na 11 dorosłych osób na świecie choruje na cukrzycę, a u co drugiej osoby choroba nie została jeszcze rozpoznana. Rozpoznanie cukrzycy jest pierwszym krokiem do uzyskania kontroli nad chorobą. Jeszcze 20 lat temu cukrzyca występowała wyłącznie u ludzi po 45. roku życia i starszych, obecnie rozpoznaje się ją nawet u kilkuletnich dzieci” – tego wszystkiego dowiedzieliśmy się ze spotkania, jakie zorganizowały nam Panie po szkoleniu, jakie odbyło się w ramach projektu „KiDS – Dzieci i Cukrzyca w Szkołach”.

Dowiedzieliśmy się na temat cukrzycy: jaki jest jej podział na typy oraz dolegliwości i objawy, a także, dlaczego tak ważne jest jej leczenie, w tym monitorowanie poziomu glukozy we krwi oraz przyjmowanie przepisanych leków. Wyjaśniono nam podstawowe zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej i inne sposoby dbania o siebie, które mogą zmniejszyć ryzyko powikłań. Czekamy na dalszy ciąg informacji o tej podstępnej chorobie.

 

Spotkanie z panią prezes „Kotkowo”

28 marca 2019

Dnia 28 marca odbyło się spotkanie z panią Agatą Kilon prezes „Kotkowo”. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem bezdomnych i głodujących kotów oraz właściwej opieki nad nimi. Uczniowie poznały historię kotów, ich zwyczaje oraz sposoby opiekowania się tymi zwierzętami. Była prezentacja o różnych rasach kotów, zabawy i quiz podsumowujący spotkanie. Wszystkim uczniom spotkanie się podobało.

 

Akcja "Ochrona płazów"

22 marca 2019

W dniu 22.03.2019r. nasza szkoła wzięła udział w akcji edukacyjnej poświęconej ochronie płazów organizowanej przez Urząd Miejski w Białymstoku. Zajęcia poprowadziła pani Marzena Giedrewicz. Prowadząca na początku przedstawiła budowę zewnętrzną płazów, a następnie przebieg godów, cykl rozwojowy i znaczenie tych zwierząt w przyrodzie i gospodarce człowieka. Mogliśmy też posłuchać odgłosów godowych wybranych gatunków płazów. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

 

Zajęcia uspołeczniające

22 marca 2019

Podczas ostatnich zajęć uspołeczniających grupa uczniów z naszej szkoły miała okazję obejrzeć wystawę zdjęć w Galerii Sleńdzińskich oraz dowiedzieć się jak dawniej wyglądały aparaty. Uczniowie zwiedzili także zabytkową dzielnicę Bojary:)

 

Wycieczka do „Hula Kula” czyli kręglarni

22 marzec 2019

Uczniowie klasy VIe po raz pierwszy grali w prawdziwe kręgle. Na początku rzuty kulą były niecelne, ale z każdym kolejnym były bardziej precyzyjne i z punktami. Każdy na miarę swoich sił chciał być liderem tej dyscypliny. Zabawa była emocjonująca i wciągająca. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom sporo niezapomnianych wrażeń i myślimy o kolejnym wyjeździe. Było super:)

Konkurs Plastyczny Witaj Wiosno

21 marca 2019

Podczas imprezy na Wiosennej rabacie dbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego Witaj Wiosno, przybyły do nas przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 58 Integracyjnego, które odebrały dyplomy i nagrody:) Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie:)

 

Na wiosennej rabacie

21 marca 2019

Nareszcie przyszła Wiosna:)  W naszej szkole od razu zrobiło się cieplutko i zielono :) Spotkaliśmy się dzisiaj na kwiatowej rabacie:) prezentowaliśmy przepiękne wiosenne kwiaty, mieliśmy wiosenny happening, a przede wszystkim wysłuchaliśmy kameralnego koncertu pani Marty, która zagrała dla nas na elektrycznych skrzypcach:)Za który serdecznie dziękujemy:)

Na warsztatach w Pizzerii Domino’s

20 marca 2019

Dnia 20 marca nasza klasa czyli VIe była na warsztatach robienia pizzy w Pizzerii Domino’s. Dziękujemy właścicielom za wspaniałe przyjęcie w pizzerii i rodzinną atmosferę. Było wesoło i smacznie! :)

Wizyta w pizzerii Domino's

21 marca 2019

Dzisiaj po raz kolejny gościliśmy w Pizzerii Domino's  przy ul. Hallera. Wzięliśmy udział  w watsztatach robienia pizzy. Każdy mógł stworzyć swoją pizzę według autorskiego przepisu. Wspierał nas w tym  pan Marcin, który o pizzy wie prawie wszystko. Było smacznie i przyjemnie jak u przysłowiowej mamy.  Już mamy zaproszenie na następny raz

Audycja muzyczna

19 marca 2019

Dnia 19.03.2019 po raz kolejny odbyła się w naszej szkole audycja muzyczna w wykonaniu grupy Artemuza z Białegostoku. Tym razem przy muzyce granej na żywo: trąbka, skrzypce, gitara i keybord słuchaliśmy piękne i wzruszające utwory Zbigniewa Wodeckiego. 

 

Cukrzyca w szkole

19 marca 2019

W dniu 19 marca br. w Białymstoku odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych z Podlasia na temat cukrzycy typu 1. i profilaktyki cukrzycy typu 2., w ramach projektu „KiDS – Dzieci i Cukrzyca w Szkołach”. Wzięło w nim udział kilkoro nauczycieli i nasza Pani Bogusia, pielęgniarka szkolna. Projekt jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Jest to bardzo cenna i ważna inicjatywa społeczna, która przyczynia się do poprawy jakości życia dzieci z cukrzycą typu 1.Wiedzę którą zdobyliśmy chętnie przekażemy naszym rodzicom i uczniom. Spotkanie zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Odział Wojewódzki w Białymstoku. Współorganizatorem szkolenia był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – oddział podlaski.  

 

Przygoda z Chilli Pizzą

14 marca 2019

Uczniowie klasy VII f gustują we włoskiej kuchni, a najbardziej lubią pizzę. Każdy wybrał ulubione dodatki. Do naszej grupy dołączył się Dawid Jabłoński. Było pysznie i wesoło.

 

Projekt „Książka i sztuka oknem na świat”

13 marca 2019

Dnia 13 marca 2019 roku w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie
z Panią Magdaleną Kraszewską konsultantką do spraw edukacji artystycznej i promocji czytelnictwa. Tematem naszego spotkania była „Kreatywna praca z książką”.

Pani Magdalena zaprezentowała nam KAMISHIBAI tak zwany „papierowy teatr”, jest to technika czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami
i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai). Przeczytała w ten sposób przepiękną bajkę, a sposób w jaki czytała zachwycił i wyciszył naszych uczniów.

 

IV Międzyszkolny Turniej Mini Hokeja Halowego

12 marca 2019

We wtorek 12 marca byliśmy gospodarzami IV już turnieju mini hokeja halowego. W zawodach wzięło udział 7 drużyn z 4 białostockich szkół specjalnych i integracyjnych, startujących w dwóch kategoriach wiekowych. Po rozegranych brawurowo meczach rozdano 2 komplety pucharów.

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce: SP Nr 46 Specjalna

II miejsce: SOSW

III miejsce: SP Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi

W kategorii klas VII-VIII oraz gimnazjum:
I miejsce: SOSW

II miejsce: SP Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi

III miejsce: SP Nr 17 Specjalna

IV miejsce: SP Nr 46 Specjalna

Wszystkim zawodnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy i ze sportowym pozdrowieniem zapraszamy za rok!

 

Wizyta w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

11 marca 2019

W dniu 11.03.2018r. uczniowie naszej szkoły zwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy. Na początku podziwialiśmy eksponaty  bezkręgowców morskich i ptaków antarktycznych. Następnie oglądaliśmy gatunki ptaków i ssaków występujących na obszarze północno-wschodniej Polski min. żubra, łosia, jelenia, dzika i wilka oraz szczątki zwierząt bezkręgowych: gąbek, koralowców, ramienionogów. Na kolejnej wystawie prezentowane były zwierzęta z mórz podzwrotnikowych, głównie z raf koralowych. Mogliśmy także obejrzeć ekspozycję kolekcji minerałów. Wszyscy ze skupieniem słuchali przewodnika. Była to ciekawa lekcja przyrody.

 

Dzień Kobiet

8 marca 2019

Choć Dzień Kobiet obchodzimy każdego dnia, w dniu dzisiejszym w sposób szczególny panowie paniom, chłopcy dziewczętom składają serdeczne życzenia. Przemiła tradycja miejsce odnalazła i w naszej szkole, ale takie pyszne bukiety tylko u nas - nigdzie więcej:)

Dziękujemy wdzięcznym Rodzicom :)

Świętujemy Dzień Kobiet

8 marca 2019

Klasy 3A i 3C uczciły tegoroczne Święto Kobiet wizytą w miłej białostockiej kawiarence. Przy drożdżówce i świeżo wyciśniętym soku delektowaliśmy się pierwszymi marcowymi promykami słońca. Najlepsze życzenia dla wszystkich Kobiet! Sto lat!

 

Klockolandia

8 marca 2019

W piątek 8 marca 2019r. postanowiliśmy dobrze zakończyć tydzień, czyli bawić się tego dnia znakomicie. W tym celu wybraliśmy się do Klockolandii przy ulicy Wesołej. To kreatywna, a zarazem edukacyjna sala, w której dobra zabawa łączy się z twórczym myśleniem. Każdy z nas mógł konstruować budowle według własnego pomysłu. Było wspaniale! Po zabawie wybraliśmy się na długi spacer, żeby poszukać oznak nadchodzącej wiosny.

XXV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

7 marca 2019

Dnia 07.03.2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się XXV szkolny konkurs pięknego czytania. W konkursie wzięło udział 15 uczestników. Komisja składająca się z rodziców, pani pedagog i pani Grażyny Tracewicz – nauczycielki języka polskiego, która będąc na emeryturze została zaproszona jako gość honorowy, oceniała przygotowanie uczestników, płynność czytania, odpowiednią intonację i modulację głosu oraz ogólną prezentację. Jury przyznało 5 nagród – „Mistrz pięknego czytania” i cztery wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie. W przerwie obrad jury uczniowie z kl. VIIIA pod kierunkiem A. Koźluk przedstawili inscenizację „Wrona i ser”. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

 

XII Podlaski Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym

5 marca 2019

Dnia 05.03.2019r. w naszej szkole odbył się XII Podlaski Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym. Wzięło w nim udział 12 uczniów z 4 szkół województwa podlaskiego. Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce w konkursie zajęły drużyny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. W. Kikolskiego w Białymstoku i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce.

II miejsce zdobyła drużyna gospodarzy, czyli Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku.

III miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej Nr 17 Specjalnej w Białymstoku.

Mistrzem Ortografii została Grażyna Smyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody rzeczowe uczestnikom ufundował Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Zaproszonym gościom, jury, uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Zapraszamy ponownie za rok. Konkurs objęty był honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, a opiekę merytoryczną sprawował jak co roku Uniwersytet w Białymstoku.

 

Nasi Najlepsi

4 marca 2019

W dniu 4 marca 2019r. na uroczystym Apelu „Nasi Najlepsi” uczniom naszej szkoły wręczono dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe. Sześcioro uczniów zostało wyróżnionych przez Radę Pedagogiczną za postępy w nauce, pracę nad sobą i pokonywanie własnych słabości. Podczas Apelu wręczono listy gratulacyjne rodzicom nagrodzonych uczniów. Po Apelu wszyscy laureaci wraz z rodzicami udali się na słodkie „co nie co”.

 

Spotkanie z ks. Jakubem Targońskim w ramach cyklu „Zawody i pasje”

4 marca 2019

Dnia 4 marca 2019r. odwiedził nas kolejny gość w ramach cyklu „Zawody i pasje”. Był nim ks. Jakub Targoński, który wszystkich nas zaskoczył swoją niezwykłą pasją do rowerów. Nasz gość uprawia kolarstwo grawitacyjne (dyscyplina enduro). Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda strój kolarski oraz jakie powinno się nosić ochraniacze podczas uprawiania tej dyscypliny sportu. Mogliśmy także poznać różne typy kasków, zabezpieczającymi przed urazami głowy. Nasz gość przedstawił nam również jak wygląda rower do enduro i nawet pokazał nam na nim kilka trików. Mieliśmy okazję obejrzeć wiele zdjęć i filmów z udziałem ks. Jakuba podczas uprawiania tej ekstremalnej dyscypliny sportowej, nie kryjąc szczerego podziwu! Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejnego gościa!

 

VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym

26 lutego 2019

Dnia 26 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się już VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym. W konkursie uczestniczyło 16 uczniów z 4 placówek miasta Białegostoku i 2 szkół z Siemiatycz. Naszą szkołę w związku z konkursem odwiedziły przedstawicielki Komendy Miejskiej Policji Białymstoku podkom. Marta Rodzik i sier. szt. Marzena Halon, panie ze Straży Miejskiej w Białymstoku mł. insp. Marta Rybnik i spec. Agnieszka Kozioł oraz przedstawicielka Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Pani Urszula Wasyluk-Żukowska. Konkurs składał się z dwóch części: półfinału i finału. W finale o pierwsze miejsce walczyło 11 uczniów. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego, wykazywali się znajomością znaków drogowych oraz rozwiązywali sytuacje na skrzyżowaniach dróg.

W wyniku zaciekłych rywalizacji pierwsze miejsce komisja konkursowa przyznała Dominikowi Jankowskiemu z SOSW w Białymstoku,  drugie miejsce – Łukaszowi Piekarskiemi z SP 46 Spec w Białymstoku oraz trzecie miejsce Romanowi Tomaszuk również z SOSW w Białymstoku.

Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Komendant Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, za które w imieniu młodzieży bardzo dziękujemy.

Gratulujemy zwycięzcom! oraz wszystkim uczniom dużej wiedzy z  zakresu przepisów o ruchu drogowym i życzymy wielu sukcesów w nauce. Mamy nadzieję, że wiedza jaką zdobyliście przygotowując się do konkursu i podczas jego przebiegu wpłynie pozytywnie na Wasze bezpieczeństwo na drodze. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na spotkanie podczas kolejnego konkursu.

Zimowe zabawy - bal integracyjny

22 lutego

22 lutego przybyli do naszej szkoły mali goście:) Wspólnie z przedszkolakami z PS nr 32 Bajkowe Miasteczko bawiliśmy się na balu integracyjnym:) W tym roku odwiedziliśmy Zimową krainę, w której czekało na nas dużo zabaw, tańców i ... śniegu:)  Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas:) Zapraszamy za rok:)

 

Szkolenie dla nauczycieli z pierwszej pomocy przedmedycznej

20 lutego 2019

20 lutego odbyło się w naszej szkole szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji, a zdobytą wiedzę mogliśmy praktycznie przećwiczyć na specjalnych fantomach. Serdecznie dziękujemy:)

100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Białystok

19 lutego 2019

Dźwięki hymnu Białegostoku odegrane punktualnie w południe z wieży ratusza rozpoczęły uroczystość, która odbyła się na Rynku Kościuszki tuż przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Wtorkowa uroczystość była okazją do wysłuchania patriotycznych pieśni i podziwiania defilady, którą zaprezentowały podlaskie służby mundurowe. Punktem kulminacyjnym uroczystości było pokrojenie i degustacja wielkiego tortu z napisem „100 lat wolności”. Największym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyły się prezentowane pojazdy Wojska Polskiego.

 

Spotkanie z Magdaleną Sadowską w ramach cyklu „Zawody i pasje”

15 lutego 2019

Dnia 15 lutego 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Magdalenę Sadowską, która w ramach cyklu "Zawody i pasje", opowiedziała nam o swoich podróżach po krajach Morza Śródziemnego. Zaśpiewała nam również piosenkę Shakiry "Waka, waka..." i pokazała układy taneczne.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i liczymy na spotkanie w przyszłości.

 

Zooland

15 lutego 2019

W piątek 15 lutego 2019r. grupa terapeutyczna VII c wybrała się do Zoolandu. Były tutaj szynszyle, króliki, świnki morskie, perliczki, chomiki, papużki i szop. Pomieszczenia były wysypane trocinami, zwierzęta miały tam pojemniki na wodę i jedzenie. Każdy chciał nakarmić królika czy świnkę, kupionymi na miejscu warzywami. Duże wrażenie zrobił na nas szop – wybierający sobie karmę łapkami z kubeczka. Tylko szynszyle nie były pod wrażeniem naszego uroku. No trudno:) Na pewno tu jeszcze wrócimy, może wtedy będą bardziej skore do zabawy.

Walentynki

14 lutego 2019

Nikomu nie trzeba chyba przypominać jakie święto obchodzimy 14 lutego? Odpowiedź jest prosta - walentynki! Z tej okazji wzorem lat ubiegłych Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Jak co roku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Uczniowie
z wielkim zaangażowaniem wykonywali własnoręcznie kartki, serduszka, pisali liściki, które umieszczali w specjalnej skrzynce. Rozdanie walentynek miało miejsce podczas apelu SU.
Na dźwięk swojego imienia i nazwiska każdemu mocniej zabiło serce. Uśmiech na twarzy
i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane listy sprawiły wiele przyjemności.
Po rozdaniu walentynek SU przygotował konkursy, zabawy i dyskotekę. Wszyscy świetnie się bawili, humory dopisywały. Pamiętajmy jednak, że aby wyrazić swoje uczucia
i powiedzieć coś miłego osobom, które lubimy, kochamy i szanujemy, nie musimy czekać na ten jeden dzień cały rok, możemy robić to codziennie.

 

Projekt „Książka i sztuka oknem na świat”

13 lutego 2019

13 lutego w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat” dofinansowanego przez Fundację Santander, wychodziliśmy z uczniami do Muzeum na zajęcia interaktywne „Pocztówka z Muzeum – moja pierwsza wizyta w Muzeum”. Mieliśmy możliwość zwiedzania wystaw i podziwiania pięknych dzieł sztuki. Poznaliśmy historię białostockiego Ratusza oraz dowiedzieliśmy się jak powstaje obraz. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w warsztatach i projektowali własną pocztówkę z Muzeum.

 

Spotkanie integracyjne klas III

13 lutego 2019

Dzisiaj odwiedzili nas mili goście - uczniowie klasy II D  ze Szkoły Podstawowej Nr 19. Wspólnie świętowaliśmy Walentynki. Dużą frajdę sprawiły nam jak zwykle zabawy z chustą animacyjną. Wykonaliśmy też walentynkowe kartki dla przyjaciela, które zdobią naszą klasę wspaniale błyszcząc cekinami i brokatem. Bardzo polubiliśmy nowych kolegów. Już  się umówiliśmy na następne spotkanie.

 

Wprowadzamy AAC - warsztat dla nauczycieli

9-10 lutego 2019

W miniony weekend gościliśmy w naszej szkolę panią Alinę Smyczek, która poprowadziła dwudniowy warsztat dla nauczycieli dotyczący wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się dzieci ze specjalnymi potrzebami w komunikowaniu się. Dziękujemy za ciekawe zajęcia :)

 

Zimowisko 2019

21 - 25 stycznia 2019

Wraz ze „STARTEM” wystartowaliśmy 21 stycznia 2019r. Było prawie tak jak w piosence :” kino, kawiarnia i spacer”. Ponadto odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, relaksowaliśmy się przy ognisku piekąc kiełbaski, a także spędzając czas przy niecodziennych aktywnościach w szkole. Nowe gry i zabawy pochłaniały nas bez reszty. Wspólnie spędzony tydzień minął niepostrzeżenie. To wspaniałe przedsięwzięcie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON. Chociaż przed nami najpierw wakacje, my już czekamy na kolejne takie zimowisko.

 

Spotkania profilaktyczne

I semestr roku szkolnego 2018/2019

Profilaktyki nigdy dosyć. W tym semestrze klasy IIIA i IIIC uczestniczyły w trzech spotkaniach przygotowanych przez słuchaczy Policealnej Szkoły Medycznej Educentrum. Pierwsze (28.09.2018) poświęcone było wadom postawy u dzieci. Drugie (01.10.2018) dotyczyło zdrowego żywienia i odbyło się pod hasłem "Dzieci nie jedzą śmieci". Na trzecim (04.10.2018) królowały na naszych stolikach owoce i warzywa. Utrwaliliśmy ich nazwy i omawialiśmy ich wartości odżywcze. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia.

 

Projekt „Książka i sztuka oknem na świat ”

18 stycznia 2019

Dnia 18 stycznia 2019 roku w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander wychodziliśmy z grupą uczniów na przedstawienie „Brzydki Kaczorek” do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przedstawienie bardzo się podobało . To spektakl o inności i związanej z nią samotnością , ale także o wielkiej mocy przyjaźni. "Brzydki Kaczorek" pomaga zrozumieć, że najważniejsze nie jest to jak wyglądamy, ale to, co mamy w środku , mówi o sprawach ważnych i aktualnych, choć to przecież stary jak świat tekst J.Ch. Andersena. Bajka została uwspółcześniona, realizatorzy wykorzystali multimedia, przygotowali niebanalną scenografię i kolorowe kostiumy. Z pewnością jeszcze nie raz z chęcią będziemy uczestniczyli w takim wydarzeniu...

 

Bal choinkowy

18 stycznia 2019

"W zimowej krainie  karnawał wesoło nam płynie" - pod takim hasłem 18 stycznia  2019 roku odbył się w naszej szkole bal choinkowy. Bawiliśmy się wspólnie przy rozgrzewających rytmach naszych ulubionych przebojów, braliśmy udział w wielu konkursach. Oczywiście jak co roku Mikołaj obdarował nas drobnymi upominkami

 

Bezpieczne ferie zimowe

17-18 stycznia 2019

Już czas, by przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego korzystania z czasu wolnego podczas ferii zimowych. Gdzie jeździć na sankach, jak należy się ubierać, gdzie bezpiecznie na łyżwy... Te i inne zagadnienia poruszają nauczyciele podczas pogadanek edukacyjnych.

Kulig

15 stycznia 2019

"Jaka pyszna sanna, parska raźno koń".

Ach! Co to był za kulig! Śniegu co niemiara, sanie, konie, ognisko, kominek pod wiatą, kiełbaski, bigos, herbata  i...mnóstwo śmiechu i radości. My się zimy nie boimy!!!

 

Wyjście do Krainy Smyka

15 stycznia 2019

Klasy IIIA i IIIC ostatnie chwile przed feriami spędziły na fantastycznej zabawie w Krainie Smyka.

 

"Hej kolęda, kolęda"

10 stycznia 2019

Tradycyjnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia kultywujemy w naszej szkole piękną tradycję kolędowania. Do naszej szkoły przybyli kolędnicy przebierani za aniołów, diabła, śmierć, trzech króli,  Maryję, Józefa, gwiazdora i różne zwierzęta: turonia, barana, niedźwiedzia, owieczki itp...Mieli szopkę z Narodzonym Dzieciątkiem Jezus i gwiazdę, z którą kolędują wyznawcy prawosławia. Śpiewaliśmy kolędy w języku polskim, pastorałki oraz kolędy prawosławne. Fragmenty filmów uzmysłowiły uczniom różnice, jakie występują w różnych regionach Polski. Na zakończenie zgodnie ze zwyczajem były życzenia: „Za kolędę dziękujemy, zdrowia, szczęścia Wam życzymy na ten Nowy Rok”. Wszyscy uczestniczący w kolędowaniu zostali obdarowani smakołykami.

"Zawody i pasje"

8 stycznia 2019

We wtorek 8 stycznia 2019 r. do naszej szkoły zawitali Weronika i Krzysiek – młodzi ludzie, którzy podzielili się wrażeniami z podróży do Hiszpanii oraz Kenii i Tanzanii w Afryce oraz przybliżyli nam specyfikę tych miejsc i żyjących tam ludzi.

 Serdecznie im dziękujemy i życzymy wielu wspaniałych podróży w 2019 roku.

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2019

Jak co roku, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w miejskim Orszaku Trzech Króli. Zostaliśmy zaproszeni do tworzenia dworu króla afrykańskiego i złączyliśmy się z innymi, niebieskimi, roześmianymi „dworzanami”. Ta "piękna inicjatywa", wydarzenie o "bogatej treści religijnej, kulturowej", jak mówił abp Wojda, odbyła się w Białymstoku już po raz siódmy. Tegoroczne hasło marszu to "Odnowi oblicze ziemi". Nawiązuje ono do nauczania św. Jana Pawła II. Spotkaliśmy się na dziedzińcu Pałacu Branickich, skąd wyruszyliśmy wyznaczoną przez centrum miasta trasą. W siedmiu miejscach odgrywane były kolejne sceny orszakowego przedstawienia: "Początek", "Pasterze pod Giewontem", "Gospoda", "Dwór Heroda", "Walka Dobra ze Złem", "Brama Anielska", "Szopka". Pomimo mrozu było to bardzo radosne spotkanie oraz okazja do wspólnego śpiewania kolęd i dania świadectwa o swojej wierze w Narodzenie Zbawiciela Świata.

 

Finał akcji Zostań Świętym Mikołajem

21 grudnia 2018

Z sukcesem zakończyła się w naszej szkole akcja Zostań Świętym Mikołajem, podczas której zbieraliśmy prezenty dla dzieci z UDSK w Białymstoku z Oddziału Onkologii i Hematologii. Wszystkie podarunki zawieźliśmy do szpitala, by jeszcze przed świętami dotarły do potrzebujących dzieci. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy:)

 

Akcja charytatywna "Oddaj rower"

20 grudnia 2018

W tym roku do szkoły Mikołaj przyjechał...rowerem. A to za sprawą Sprint Podlaskie Centrum Rowerowe w Białymstoku. To dzięki ich akcji charytatywnej "Oddaj rower" nasza placówka oraz kilkoro naszych podopiecznych otrzymało super rowery. Raz jeszcze dziękujemy i oby więcej taki akcji:)

Wigilia klasy IIB

20 grudnia 2018

20 grudnia 2018r. uczniowie klasy II b odbyło się świąteczne spotkanie z rodzicami. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem i wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Spotkanie przebiegło w rodzinnej atmosferze. Oczywiście wszyscy byli grzeczni więc wizyta Świętego Mikołaja była formalnością.  

Jasełka i Wigilia szkolna

19 grudnia 2018

”Zapadł wieczór – ten jedyny, 

 

najpiękniejszy w roku, 

 

wszyscy są dla siebie mili 

 

i tak cicho wokół”. 

 

("Wigilia z gwiazdką")

 

Wigilia klasowa VIIC

18 grudnia 2018

Jest taki wyjątkowy czas w roku, czas Bożego Narodzenia. Wszyscy gromadzą się przy świątecznym stole, gasną spory, łamiemy się opłatkiem, składamy życzenia. 18 grudnia 2018r. uczniowie klasy VII c razem z rodzicami postanowili się spotkać i podzielić się opłatkiem. Potem były życzenia i wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, śpiewali kolędy. Spotkanie było wzruszające, a rodzinna atmosfera wprowadziła nas w nastrój nadchodzących świąt.

Wigilia klas IIIA i IIID

18 grudnia 2018

Klasy 3A i 3D jak co roku zorganizowały wspólną Wigilię. Przy wtórze kolęd złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do wspaniałych tradycyjnych potraw przygotowanych przez nauczycieli i rodziców. Oj, te śledziki z żurawiną! A pod choinką znalazły się także kolorowe prezenty. Mikołaj jak zawsze pamiętał o nas. Wesołych Świąt.

 

Spotkanie z Jagiellonią

17 grudnia 2018

W grudniowy poniedziałek gościliśmy w naszych szkolnych progach przedstawicieli Jagiellonii Białystok, wśród nich piłkarza z Serbii - Mile Savkocić. Uczniowie niczym na konferencji prasowej mieli możliwość zadawania pytań, zarówno sportowych jak i bardziej prywatnych, zbierania autografów, prezentacji piosenek klubowych. Jak na sportowe spotkanie przystało, mogliśmy obejrzeć kilka strzałów do bramki, której dzielnie bronił nasz uczeń Karol. Zakończenie meetingu uwieńczyło wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

 

Spotkanie z kulturą Meksyku

12 grudnia 2018

Śnieg sypie za oknem, przygotowania do Świąt idą pełną parą, a u nas w klasie gorąco. A w wszystko to za przyczyną  przemiłych gości. Pan Sergio Alejandro z dalekiego Meksyku i Pani Klaudia w roli tłumaczki przybliżyli nam dziś kulturę meksykańską. Wiemy już wszystko o pysznych tacos, o piaszczystych szerokich plażach, o strojach ludowych, fieście, zabytkach. Obejrzeliśmy występy orkiestry mariachi i śpiewaliśmy wraz z gośćmi znane meksykańskie piosenki. Dziękujemy! Meksyk to piękny i wyjątkowo ciekawy kraj:)

 

Spotkanie z Pawłem Gorszewskim

11 grudnia 2018

Dnia 11 grudnia 2018 roku w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z Pawłem Gorszewskim – prozaikiem , reżyserem i autorem scenariuszy realizowanych przez amatorską grupę teatralną Kumonoque. Autor mieszka w Białymstoku , jest laureatem konkursu im. Ireny Misztal w Ełku. Wydał zbiór opowiadań Szelest szarości (2004) oraz mini powieść Niecierpiące zwłoki. Podczas spotkania autor czytał fragmenty swoich opowiadań i prowadził ciekawą rozmowę z uczniami.

Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze. Dzieci z wielkim zainteresowanie słuchały wypowiedzi pisarza oraz brały czynny udział w dyskusji.

 

Projekt „Książka i sztuka oknem na świat”

7 grudnia 2018

Dnia 7 grudnia 2018 roku w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander wychodziliśmy z grupą uczniów na przedstawienie „Cudowna lampa Alladyna ” do Białostockiego Teatru Lalek. Przedstawienie bardzo się podobało . Aktorzy doskonale wczuli się w swoje role. Dużo pozytywnych przeżyć młodym widzom dostarczyła również oprawa muzyczna widowiska oraz zastosowane efekty specjalne, które wytwarzały nastrój cudowności, tajemniczości i niezwykłości. Pobyt w teatrze dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci. Wpłyną na rozwój zainteresowań, wyobraźni oraz rozbudzą zamiłowanie do teatru. Z pewnością jeszcze nie raz z chęcią będą uczestniczyli w takim wydarzeniu.

 

Zabawa Mikołajkowa

6 grudnia 2018

Taniec, śpiew, karaoke, gry, zabawy z chustą animacyjną- tak wesoło czas spędziły klasy IIb, III b, VIId i VIIf.

 

Dobre owoce - projekt edukacyjny

6 grudnia 2018

W ramach projektu edukacyjnego klas gimnazjalnych cała społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu poświęconemu wartości decydującej o jakości życia każdego człowieka – POKOJOWI. Tematyka została przedstawiona w postaci prezentacji – pokój między narodami, pokój w rodzinie i pokój w społeczności szkolnej oraz poprzez scenki tematyczne przygotowane przez klasy uczestniczące w projekcie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy przekazali sobie znak pokoju poprzez uściśnięcie ręki sąsiada.

 

Warsztaty ceramiczne

10 grudnia 2018

Dzisiaj najmłodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez artystkę Panią Monikę Ufę. Po krótkim instruktażu i pokazie arcydzieł wykonanych przez naszego gościa zabraliśmy się do pracy w glinie. Wykonaliśmy proste ozdoby choinowe, które po upieczeniu w specjalnym piecu i poszkliwieniu zawisną na naszym świątecznym drzewku.

 

Zostań Świętym Mikołajem - Dzieci Dzieciom

5-14 grudnia 2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Zostań Świętym Mikołajem:) Dzieci Dzieciom:) Zbieramy, rzeczy, które przeznaczymy dla dzieci z UDSK w Białymstoku z Oddziału Onkologii i Hematologii. Zbiórka potrwa do 14 grudnia. Więcej szczegółów na plakacie przy wejściu do szkoły.

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tym razem jesień portret ptaka nam przyniesie"

4 grudnia 2018

Uczennica klasy VIIC Patrycja Mazur zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Tym razem jesień portret ptaka nam przyniesie" zrealizowanym w ramach projektu "VIII Jesieni Talentów.  Z inspiracji Księdza Jana". Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w SP nr 2 w Białymstoku. Serdecznie gratulujemy:)

Read More

 

Akcja charytatywna

4 grudnia 2018

Społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji Stowarzyszenia Pro Salute bicia rekordu w tworzeniu najdłuższego choinkowego łańcucha z papieru, dla podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB - dzieci z dystrofią mięśniową. Wierzymy, że wspólnie ustanowimy rekord, bo RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ, a nasz łańcuch to dodatkowe 100 metrów długości!!!

facebook

Andrzejkowy playback show

30 listopada 2018

30 listopada 2018 r świętowaliśmy Andrzejki. W tym roku była to impreza pt: "Andrzejkowy playback show". Od kilku tygodni uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali stroje i układy choreograficzne. Występy były wspaniałe, postacie barwne, każdy inny, wyjątkowy. Przezabawne Jury sprawiedliwie oceniło każdy pokaz i wszyscy uczniowie zajęli 1 miejsce.

 

Wystawa Superbohaterów

29 listopada 2018

Dnia 29.11.2018 uczniowie klasy II B wybrali się na wystawę superbohaterów znanych z popularnych produkcji filmowych w Outlet Białystok. Podziwiali postacie znane z kultowych filmów takich jak: Spiderman, Batman czy Wonder Woman. Ż Można było je nie tylko obejrzeć, ale również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mimo zimna i mrozu fajnie było tam się wybrać. 

 

Konkurs Plastyczny "Szczęście oczami dziecka"

listopad 2018

W listopadzie Paula Skiba z klasy IVB zajęła I miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Szczęście oczami dziecka" zorganizowanym przez SP nr 17 Specjalną w Białymstoku. Laureatce serdecznie gratulujemy:)

 

Projekt „Książka i sztuka oknem na świat”

27 listopada 2018

27 listopada 2018 roku w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander wychodziliśmy z grupą uczniów na przedstawienie „ Robot i Motylek" do Białostockiego Teatru Lalek.

"Robot i Motylek" to przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas. Ale nie tylko. Jest tu też mowa o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec. Ze wszystkimi tymi prawdami zetknęliśmy się w Muzeum Robotów, w które zamienił się na czas spektaklu BTL.. Teatralna przestrzeń była bardzo zmyślnie zaaranżowana. Widzowie umieszczeni byli pośrodku, a dookoła nich rozgrywały się różne sceny. Przy okazji poznaliśmy całą galerię robotów, począwszy od Kuchareczki (robota najstarszego), przez Pojemnik Myśli, Szalony Budzik i Czyściciela Grzechów, kończąc na najcudowniejszym i najbardziej ludzkim - Dondonie.

Przedstawienie bardzo nam się podobało. Było ciekawe i wesołe, polecamy spektakl tym, którzy go nie widzieli. Sądząc po reakcjach dzieci, nasz wyjazd do teatru można uznać za bardzo udany.

 

VIII Podlaski Konkurs Informatyczny ,,Mistrz komputera”

27 listopada

27 listopada 2017 w naszej szkole odbył się VIII Podlaski Konkurs Informatyczny ,,Mistrz komputera”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, stosowanie wiedzy informatycznej w praktycznym działaniu oraz promowanie uczniów wykazujących zainteresowanie tematyką informatyczną. Uczniowie sprawdzili również własny pozom wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki oraz przyswoili zasady zdrowej rywalizacji. W konkursie udział wzięło 13 uczniów 5 placówek szkolnictwa specjalnego województwa podlaskiego:

  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białegostoku,

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku,

  • Szkoła Podstawowa Nr 17 Specjalna w Białymstoku,

  • Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku,

  • Szkoła Podstawowa Specjalna Nr1 w SOSW Nr1 w Suwałkach.

 Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Podczas pierwszego wszyscy uczestnicy rozwiązali indywidualnie na komputerze składający się 23 pytań quiz wiedzy dotyczący zagadnień z informatyki Quizizz VIII ,,Mistrz Komputera|”. Do drugiego etapu przeszło ośmiu uczestników konkursu. W drugiej części uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości budowy zestawu komputerowego oraz rozwiązywali zadania praktycznej obsługi komputera.

 Po podliczeniu punktów jury przyznało:

  I miejsce –Radosławowi Karwowskiemu z SOSW im. W. Kikolskiego w Białymstoku

  I miejsce – Dominikowi Jankowskiemu z SOSW im. W. Kikolskiego w Białymstoku

 II miejsce –Mateuszowi Grzymkowskiemu z SOSW Nr 1 w Suwałkach

II miejsce –Jakubowi Grzymkowskiemu z SOSW Nr 1 w Suwałkach

III miejsca jury nie przyznało.

 Wszyscy uczestnicy VIII Podlaskiego Konkursu Informatycznego ,,Mistrz komputera” otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki.

 Organizatorami konkursu byli: pani Renata Górska, pani Ewa Bujko-Borówko oraz pan Zdzisław Bach.

"Zawody i pasje"

26 listopada 2018

„Zawody i pasje”, to nowy cykl spotkań w naszej szkole, w ramach którego goście specjalni opowiedzą nam o swoim zawodzie i pasji. W miniony poniedziałek odwiedził nas pierwszy z gości – pan Robert, który jest kierownikiem budowy. Pan Rob „Bob Budowniczy” opowiedział z czego składa się budynek, zaprezentował różne typy budowli, zaczynając od drewnianych chatek, a kończąc na bajkowych domkach. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć jakie narzędzia są potrzebne kierownikowi budowy, a chętne osoby mogły przymierzyć m.in. kask, kamizelkę odblaskową, pas z narzędziami i poczuć się jak prawdziwy Bob Budowniczy. Pan Robert też opowiedział nam o pojazdach budowlanych oraz osobach, bez których proces budowy nie byłby możliwy. Następnie pokazał nam jak wygląda projekt oraz wizualizacja budynku. Mogliśmy też zobaczyć film z aktualnej budowy Pana Roberta. Na koniec był krótki quiz, dzięki któremu powtórzyliśmy prezentowane nam treści. Wszystkim bardzo się podobało i z utęsknieniem czekamy na kolejnego gościa!

 

Akcja zbierania żołędzi

październik-listopad 2018

Z początkiem listopada zakończyła się akcja zbierania żołędzi. Uczniowie wraz z rodzicami zbierali żołędzie w parkach miejskich i przynosili je do szkoły, a następnie zgromadzone zapasy trafiły do Ogrodu Zoologicznego Akcent, gdzie zostaną nimi nakarmione zwierzęta:) Wszystkim uczestnikom akcji bardzo dziękujemy:)

XVI Szkolny Turniej Warcabowy

23 listopada 2018

W miniony piątek odbył się emocjonujący Turniej Warcabowy, który rokrocznie organizowany jest w naszej szkole. Do zabawy zgłosiło się 14 uczniów. Turniej był rozgrywany systemem pucharowym, do kolejnego etapu przechodził zwycięzca meczu. Turniej wygrał Karol Wacewicz:) gratulujemy zwycięzcy:)

 

Za co kocham Polskę

listopad 2018

Prezentujemy Państwu film, w którym przedstawiamy za co kochamy Polskę. W filmie głos zabierają niepełnosprawne dzieci i młodzież. W roku, w którym obchodzimy 100-lecie Niepodległości, rozmawialiśmy z naszymi podopiecznymi z czym kojarzy nam się Polska, wszystko zapisaliśmy i stworzyliśmy owy film. Często to my mówimy za osoby niepełnosprawne, ale dziś to one zabierają głos. Niektóre z tych osób komunikują się w sposób werbalny, inne potrzebują wspomagać się gestem, symbolem, komunikatorem. Jednak każdy z nich jest ważny, każdy z nich to część naszego społeczeństwa. Polskiego społeczeństwa.

Rekord

listopad 2018

Społeczność naszej szkoły włącza się do akcji Stowarzyszenia Pro Salute bicia rekordu w tworzeniu najdłuższego choinkowego łańcucha z papieru, dla podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB - dzieci z dystrofią mięśniową. Wierzymy, że wspólnie ustanowimy rekord, bo RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

 

Warsztaty robienia pizzy

21 listopada 2018

Jak to dobrze jest znowu odwiedzić starych przyjaciół… - idąc za tym głosem wybraliśmy się ponownie na warsztaty do sprawdzonej już Pizzerii Domino's przy ulicy Hallera. Niesamowity zapach rozszedł się, gdy tylko przekroczyliśmy próg lokalu. I tym razem powitały nas uśmiechnięte twarze pracowników, którzy dzielnie nam pomagali przy produkcji naszych przepysznych, unikalnych pizz. Wydarzenie to dostarczyło nam wiele radości z samodzielnego działania. Już umówiliśmy się na następny raz.

 

Pasowanie na ucznia

16 listopada 2018

Dzisiejszy dzień to w naszej szkole wielkie święto pierwszoklasistów. Nikola, Ula, Daud i Konrad w obecności wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i Dyrekcji złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, piosenki, wiersze i taniec z Panią Jesienią. Kolorowo i wesoło! Witamy Was, pierwszoklasiści i życzymy samych szczęśliwych chwil w szkole przy ul. Słonimskiej:)

 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Jedz owoce, chrup warzywa to na zdrowie świetnie wpływa”

16 listopada 2018

Dnia 16 listopada 2018r nasz uczeń Adrian Cywoniuk otrzymał wyróżnienie za pracę plastyczną, którą wykonał pod kierunkiem pani Marii Żeguni. Nagrodę odebrał w Szkole Podstawowej Nr 26 w Białymstoku.  Był to  wojewódzki  konkurs plastyczny pt.„Jedz owoce, chrup warzywa to na zdrowie świetnie wpływa”, którego organizatorem był  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) reprezentowany przez Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR  w Białymstoku.

Cieszymy się z  otrzymanej nagrody i jeszcze raz gratulujemy Adrianowi.

 

Spotkanie autorskie

15 listopada 2018

W czwartek 15 listopada 2018 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku w ramach 9 edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Agnieszką Frączek - autorką opowiadań , wierszy , rymowanek dla dzieci. Prywatnie przesympatyczną osobą i miłośniczką zwierząt. Frączek bardzo szybko nawiązała kontakt z uczniami. Opowiadała skąd czerpać inspiracje, pomysły na książki, czytała wybrane przez siebie fragmenty utworów, zachęcała dzieci do dialogu. Zwróciła również uwagę na stosowanie przez nas poprawnych form językowych. Na koniec były podziękowania i najlepsze życzenia składane autorce. Ustawiła się też gigantyczna kolejka po autografy.

 

VIII Podlaski Memoriał im. Waldemara Kikolskiego w Biegach Przełajowych

15 listopada 2018

15 listopada b.r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Białymstoku odbył się VIII Podlaski Memoriał im. Waldemara Kikolskiego w Biegach Przełajowych Szkół Specjalnych. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro zawodniczek i zawodników.    

Wyniki: Laura – III na 200m., Kinga – IV na 200m., Krystian - III na 800m., Karol - III na 800 m., Kuba – IV na 400m., Kamil – V na 400m. Po sportowych emocjach wszyscy zjedli ciepły posiłek i bawili się podczas dyskoteki.

Gratulujemy udanego startu!

 

Rekord dla Niepodległej

9 listopada 2018

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję "Rekord dla Niepodległej" i wraz z uczniami z 24 tysięcy innych szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych, wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. W ramach  obchodów Narodowego Święta Niepodległości obejrzeliśmy także prezentację "100 powodów dla których kochamy Polskę", w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły , a także podopieczni Stowarzyszenia "Jasny Cel". Na zakończenie pofrunęły w niebo białe i czerwone balony będące symbolami naszych barw narodowych. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, ze możemy być uczestnikami tych wydarzeń i wspólnie tworzyć historię.

 

Zajęcia uspołeczniające w Muzeum Historii

9 listopada 2018

W listopadowe popołudnie grupa uczniów z naszej szkoły w ramach zajęć uspołeczniających wybrała się do Muzeum Historii. Podczas zwiedzania muzeum dowiedzieli się ciekawej historii Hotelu Ritz, obejrzeli unikatowe wnętrza oraz posłuchali opowieści o niepodległej Polsce.

 

Wycieczka na cmentarz Wojskowy

9 listopada 2018

Kontynuując obchody Narodowego Święta Niepodległości grupa terapeutyczna VII c wybrała się na Cmentarz Wojskowy. Odwiedziliśmy groby żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszych okolic. Zapaliliśmy znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Towarzyszył nam podniosły nastrój, zaduma. Pogoda dopisała, oglądaliśmy więc groby ozdobione kwiatami, zniczami, ale i te , na których nie było ani jednego światełka. Niektórzy z tych poległych żołnierzy byli niewiele starsi od nas.

Każdy z nas wiedział, jak należy zachować się w takim miejscu. Opuszczaliśmy Cmentarz w ciszy, powadze i skupieniu. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

 

Eliminacje do VIII Podlaskiego Konkursu Informatycznego ,,Mistrz Komputera"

9 listopada 2018

9 listopada 2018 w Szkole Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku odbyły się szkolne eliminacje do VIII Podlaskiego Konkursu Informatycznego ,,Mistrz Komputera”.

Organizatorami konkursu byli mgr Zdzisław Bach oraz mgr Renata Górska.

Do sprawdzenia wiadomości dotyczących zagadnień informatycznych przystąpiło 12 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku.

Uczestnicy rozwiązywali test Quizizz jednokrotnego wyboru składający się z 22 pytań.

Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu - VIII Podlaskiego Konkursu Informatycznego ,,Mistrz Komputera który odbędzie się 27 listopada 2018 roku w naszej szkole.

Uczniowie, którzy będą reprezentować naszą szkołę w VIII Podlaskim Konkursie Informatycznym ,,Mistrz Komputera” to:

  1. Łukasz Piekarski – I miejsce

  2. Monika Kazimierska – II miejsce

  3. Julia Skwierzyńska – II miejsce

Wszyscy uczestnicy eliminacji szkolnych otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Warsztaty Ekologiczne "Śmieciaki"

8 października 2018

8 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne ,,Śmieciaki” Celem warsztatów było utrwalenie zasad ochrony przyrody, pogłębienie wiadomości na temat ochrony środowiska, rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych, doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.

W trakcie zajęć uczniowie wykonali przestrzenne prace plastyczne wykorzystując różnorodne opakowania z tworzyw sztucznych, kartonu, tektury i papieru oraz taśmy kolorowe (żółta, czerwona, zielona, niebieska, czarna), sznurki, tasiemki, ruchome oczka.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, że tzw. śmieci i materiały odpadowe mogą być jeszcze przydatne i zamiast je wyrzucać, możemy z nich stworzyć naprawdę fajne i przydatne rzeczy. Utrwalili również zasady segregacji śmieci, sposoby odzyskiwania surowców i odpadów. Dowiedzieli się, że wszystko co jest potrzebne człowiekowi do życia, czerpie on ze środowiska.

 

Apel z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

8 listopada 2018

"Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada, tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa..."
W naszej szkole świętowanie 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 8 listopada o godzinie 12 uroczystym apelem. Wysłuchaliśmy patriotycznych pieśni, przypomnieliśmy historię Polski,  poprzez quiz sprawdziliśmy posiadaną wiedzę o naszej ojczyźnie. Nie zabrakło potyczek o żołnierskim charakterze. Ćwiczyliśmy celność, odwagę i siłę. Wspólnymi siłami podnieśliśmy 100 razy piłkę lekarską.

 

Warsztaty artystyczne „ Świat farbami malowany”

7 listopada 2018

7 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne „ Świat farbami malowany” zorganizowane w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat ” dofinansowanego przez Fundację Santander. W zajęciach uczestniczyło 15 uczniów. Była to grupa złożona z dziewczyn i chłopców w różnym przedziale wiekowym. Na warsztatach zostały wykorzystane farby do malowania palcami oraz białe kartki A3, zakupione w ramach projektu. Zajęcia odbyły się w oparciu o teksty wierszy Zofii Olek- Redlarskiej. Uczniowie ilustrowali książki: „Portrety imion dziecięcych” oraz wiersze o zwierzętach ( „ Koncert na płocie”, „Płaszcz nietoperza”, „ Mucha, muszka”).

 

Z wizytą w Muzeum Wojska Polskiego

7 listopada 2018

Dnia 7 listopada zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Wojska Polskiego na warsztaty pt. „Basi i Krzysia podróże w czasie”. Na początku spotkania słuchaliśmy opowiadania z audiobooka o podróżach dwojga dzieci, które zwiedzając Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku trafiają na tajemniczego przewodnika. Razem z nim cofają się w odległe czasy, poznają wybrane momenty z dziejów Polski, dowiadują się czym jest patriotyzm. Każdy uczestnik warsztatów na zakończenie otrzymał do domu książkę autorki Urszuli Zober „Basi i Krzysia podróże w czasie”. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

Dziękujemy za zaproszenie naszej klasy.

 

Spotkanie z pisarka panią Zofią Olek-Redlarską

6 listopada 2018

6 listopada w kameralnej i sympatycznej atmosferze przebiegło spotkanie w naszej bibliotece z autorką książek dla dzieci Panią Zofią Olek – Redlarską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu – „Książka i sztuka oknem na świat” dofinansowanego przez Santander Bank. Podczas spotkania autorka zaprezentowała swój nowy tomik wierszy dla dzieci "Chmurki i humorki" , czytała wybrane wiersze i prowadziła ciekawą rozmowę z uczestnikami spotkania.

 

Dzień Papieski

26 października 2018

Jak co roku, obchody Dnia Papieskiego w naszej szkole przyjęły formę krótkiego apelu. Tegoroczne hasło tego dnia brzmiało tak jak tytuł książki św. Jana Pawła II - „Promieniowanie ojcostwa”. W czasie naszego spotkania przypomnieliśmy sobie wzruszającą chwilę wyboru papieża oraz podstawowe wydarzenia z jego życia. Potem skupiliśmy się na tym, co dla naszego Wielkiego Rodaka było najważniejsze – uświadomieniu sobie tego, że cokolwiek się nie dzieje, jesteśmy kochani przez dobrego Boga Ojca i jest to powód do niegasnącej radości. Wyraziliśmy tę radość przez wspólny śpiew piosenek.

 

Akcja Biedronka

październik 2018

Mieliśmy przyjemność wziąć udział w akcji edukacyjnej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanej przez Jeronimo Martins Polska S.A. właściciela sklepów Biedronka. Celem akcji było wspieranie inicjatywy czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców, zainspirowanie uczniów do czytania oraz tworzenia własnych historii. Jako pomoc posłużyły bezpłatne zestawy książek oraz pomocy dydaktycznych przekazanych przez organizatora. Czytanie w naszej szkole odbywało się na terenie biblioteki szkolnej i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

 

XIV Zawody Pływackie Szkół Specjalnych „O Puchar Dyrektora SOSW w Białymstoku”

23 października 2018

We wtorek 23.10 na basenie DPS Zaścianki w Białymstoku odbyły się XIV Zawody Pływackie Szkół Specjalnych „O Puchar Dyrektora SOSW W Białymstoku”. Miło nam poinformować, iż trofeum to zdobyła reprezentacja naszej szkoły! Na sukces drużyny złożyły się wyniki indywidualne uczniów trenowanych przez Panią Ewę: Agata i Maja zdobyły złote medale, Patryk, Kinga, Ola i Piotrek - srebrne medale, a Laura i Piotrek zajęli czwarte miejsca.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

IX PODLASKI KONKURS EKOLOGICZNY "Z ekologią za pan brat"

23 października 2018

23 października 2018r. w naszej szkole odbył się IX Podlaski Konkurs Ekologiczny „Z ekologią  za pan brat”. Startowało w nim 18 uczniów. Przyjechali do nas uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach, Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach, Szkoły Podstawowej Nr 11 w Białymstoku, Szkoły Podstawowej Nr 17 Specjalnej w Białymstoku, Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku oraz Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku. Konkurs rozpoczął się od wygłoszenia przez prof. Mirosława Ratkiewicza prelekcji pt. „Owady wokół nas”. Pan profesor w interesujący sposób wprowadził nas w niezwykle fascynujący świat owadów. Dowiedzieliśmy się, min. ile oczu ma pszczoła. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że 5. Potem przystąpiliśmy do rywalizacji. Zadania quizu były trudne, ale wszyscy uczestnicy dzielnie dawali radę i dobre odpowiedzi. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których powstały prace przedstawiające kolorowe owady. Po ekscytującej walce jury wyłoniło zwycięzców. Wszystkim uczniom gratulujemy olbrzymiej wiedzy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok. Konkurs dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku

 

Warsztaty "Bezpieczeństwo dziecka w sieci"

18 października 2018

W dniu 18.10.2018 odbyły się warsztaty dla rodziców „Bezpieczeństwo dziecka w sieci”. Celem warsztatów było uświadomienie zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu przez dzieci, jak również zapobieganie temu zjawisku. Podczas zajęć praktycznych rodzic mógł przekonać się na „własnej skórze” jakie zagrożenia niesie za sobą internet oraz nauczyć się np. jak zabezpieczyć komputer przed dostępem dziecka do szkodliwych treści. Na koniec rozmawialiśmy o pozytywnych stronach Internetu i wspólnie poznawaliśmy katalog tak zwanych bezpiecznych stron. Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli chwilę czasu i przybyli na warsztaty oraz zapraszamy na kolejne spotkanie już w listopadzie.

 

Spotkanie autorskie z Wojciechem Letkim

17 października 2018

17 października wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim w SP 37, które odbyło się w ramach 9 edycji projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami. Uczniowie mieli okazję poznać pisarza Wojciecha Letkiego i ilustratorkę jego książek p. Beatę Kuleszę-Damaziak. Goście musieli stawić czoło lawinie pytań młodych czytelników. Dzieci z wielkim zainteresowanie słuchały wypowiedzi pisarza oraz brały czynny udział w dyskusji.

 

Dzień Edukacji Narodowej - uroczystość z Prezydentem Tadeuszem Truskolaskim

15 października 2018

W tym roku podczas miejskiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił 9 pedagogów, którzy otrzymali tytuł "Nauczyciela Mądrego Sercem". Wśród nagrodzonych znalazła się pani Dyrektor Jolanta Woińska oraz pani Sylwia Barna. Prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył również Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku za szczególne osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze. Nagrodę z rąk Prezydenta otrzymała pani Sylwia Połuszańczyk. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Audycja muzyczna

9 pździernika 2018

Inaugurując muzycznie nowy rok szkolny zaprosiliśmy do naszej szkoły zespół ARTE-MUZA. W akompaniamencie fletu, skrzypiec, wiolonczeli oraz pianina przenieśliśmy się do muzycznej stolicy świata- Wiednia. Wysłuchaliśmy eleganckich walców, polek i kadryli tworzonych przez kompozytorów i wirtuozów z całego świata. Brzmienie pięknej muzyki zachęcało do tańców i wspólnej zabawy. 

Edukacja zdrowotna

wrzesień-październik 2018

Klasy 3A i 3C uczestniczyły w cyklu spotkań profilaktycznych przygotowanych przez słuchaczy EDUCENTRUM w Białymstoku. Poświęcone były one trzem blokom tematycznym : „Wady kręgosłupa u dzieci. Wesoły Aerobic”, „Dzieci nie jedzą śmieci”, „Owoce i warzywa. Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Uczniowie obejrzeli w ramach spotkań teatrzyk warzywny, przygotowały pyszne soki z użyciem wyciskarki wolnoobrotowej, uczyły się, jak prawidłowo siedzieć w ławce i nosić plecak. Dużo radości sprawiły też ćwiczenia przy muzyce i nauka piosenek  zachęcających do zdrowego trybu życia.

 

Szkolenie AAC

6-7 października 2018

W miniony weekend grupa nauczycieli z naszej szkoły zgłębiała tajniki alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się dzieci ze specjalnymi potrzebami w komunikacji. Szkolenie poprowadziła specjalistka w tej dziedzinie pani Alina Smyczek z Krakowa. Było to bardzo wartościowe spotkanie, na którym dowiedzieliśmy bardzo wielu ciekawych rzeczy:)

 

 

Wycieczka interaktywna

5 października 2018

Dnia 5 października uczniowie klasy VI E zwiedzali trzy interaktywne wystawy w Galerii Białej. Uczniowie poprzez zabawy odkrywali kolorowy świat fizyki, zdobywali kosmos za pomocą odpowiedniego urządzenia oraz poznawali wnętrze ludzkiego organizmu. Oprócz tego mogli obejrzeć włos pod mikroskopem, dowiedzieć się czym jest DNA oraz na jakiej zasadzie działają karuzele.  Wycieczka była udana i wszystkim się podobała.

 

Zajęcia uspołeczniające

5 października 2018

W miniony piątek grupa uczniów z naszej szkoły w ramach zajęć uspołeczniających wybrała się na wycieczkę do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego Filii nr 9. Uczniowie mieli okazję z bliska zapoznać się z księgozbiorem biblioteki, przetestować multimedialny sprzęt dla osób niedowidzących oraz posłuchać bajki.

 

Warsztaty artystyczne w Operze i Filharmonii Podlaskiej

28 września 2018

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Książka i sztuka oknem na świat” dofinansowanego przez Fundację Santander uczestniczyli w warsztatach artystycznych  "Filcowy Kapturek” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W miłej sprzyjającej kreatywnym pomysłom atmosferze, tworzyli własne magnesy filcowe, które na pewną będą ozdobą domowych lodówek :)

 

Jak być bezpiecznym w sieci?

26 września 2018

26 września w naszej szkole odbyło się spotkanie pt.: "Jak być bezpiecznym w sieci?".

W pierwszej części spotkania uczestniczyli uczniowie nauczania początkowego oraz klas młodszych SP. Druga część przeznaczona była dla starszych klas SP oraz klas gimnazjalnych. Uczestnicy i uczestniczki spotkań dowiedzieli się, co dzieje się z informacjami, które zamieszczają w Internecie. Poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci oraz dowiedzieli się, jak można chronić się przed zagrożeniami, które niesie użytkowanie Internetu.

 

Czuję się bezpiecznie w domu, w szkole, w ojczyźnie - spotkanie z uczniami

24 września 2018

24 września odbyło się spotkanie z uczniami klas V-VIII i gimnazjalistami pt. Czuję się bezpiecznie w domu, w szkole, w ojczyźnie. Miało ono na celu podsumowanie tygodnia dla bezpieczeństwa.

 

Pamięci Sybiru

24 września 2018

Nasza szkoła zorganizowała apel okolicznościowy w roku 100 lecia odzyskania Niepodległości pt.: "Pamięci Sybiru". Tematyką apelu były losy mieszkańców kresów wschodnich, zsyłki, powrotu i osiedlenia się na Syberii.

 

Historia o całkiem zwykłych butelkach – teatrzyk ekologiczny

24 września 2018

Z okazji jubileuszowej akcji Sprzątania świata 2018 nauczyciele z naszej szkoły zorganizowali teatrzyk ekologiczny , w którym przedstawili "Historię o całkiem zwykłych butelkach". W tym roku hasłem towarzyszącym akcji jest: " Akcja – Segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej". Po obejrzeniu przedstawienia chętni uczniowie sami mogli odegrać role poprzez naśladownictwo treści wiersza. Uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci oraz obiecali być Ekologami i dbać o naszą Planetę Ziemię:)

 

Sprzątanie Świata

21 września 2018

21września uczniowie klas IIIGC,VIIII A,VII C,VIE brali udział w tegorocznej edycji kampanii ,,Sprzątanie Świata-Polska 2018". Hasło kampanii sprzątania brzmi ,,Akcja-Segregacja"Zaopatrzeni w rękawice, worki w kolorach zielony, żółty i szary przystąpiliśmy do sprzątania segregując śmieci. Lasek ,który uprzątnęliśmy stał się zieleńszy i ładniejszy.

 

Rajd Koła Turystyczno - Krajoznawczego

19 września 2018

19 września 2018 roku odbył się tegoroczny inauguracyjny rajd Koła Turystyczno – Krajoznawczego. Tym razem zwiedziliśmy Aeroklub Białostocki. Była sesja zdjęciowa z samolotami oraz piknik na świeżym powietrzu. Pogoda i humory dopisały. Do zobaczenia na następnym rajdzie.

Szkolny Dzień Roweru

19 września 2018

Dzisiejszego dnia w naszej szkole królowały „dwa i trzy kółka”. Młodzież i rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły przybyli tego dania do naszej placówki ROWEREM. Każdy, kto przyjechał tym środkiem lokomocji otrzymał odblaski. Później dzień był pełen atrakcji z ROWEREM w roli głównej. Odbyły się projekcje filmów o wyczynach i podróżach niesamowitych cyklistów. O swoich wojażach po Polsce i Europie opowiedzieli nasi nauczyciele. Pani Lucyna Koc podzieliła się wrażeniami z podróżowania po Suwalszczyźnie, ks. Paweł Zalewski opowiedział o wyprawie rowerowej na wyspę rowerów – Borholm, a pan Zdzisław Bach o „Bike’owych podróżach” w różne ciekawe miejsca naszego kraju.

Równolegle na boisku szkolnym zostało rozstawione mini miasteczko rowerowe oraz tor przeszkód, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności oraz znajomość znaków i przepisów ruchu drogowego! Na koniec każdy - mały i duży, wysoki i niski, młody i starszy, na dwóch kółkach lub na trójkołowcach - włączył się w akcję „100 KÓŁEK NA STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”. W „kręcenie kółek” byli zaangażowani uczniowie, rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, a także nasi goście: Przedstawicielka Urzędu Miejskiego oraz nasi Dzielnicowi i funkcjonariuszki Policji z Patrolu Rowerowego Miasta Białystok.

Pierwsze okrążenie rozpoczęła Pani Dyrektor Jolanta Woińska, a ostatnie wszyscy uczestnicy akcji przejechali  razem.Pogoda dopisała, a dzień był pełen atrakcji i mnóstwa wrażeń. Wszyscy stwierdzili jednogłośnie, że w niedalekiej przyszłości koniecznie trzeba powtórzyć tak ekscytujący „dzień roweru”.

 

Bezpieczna droga do szkoły

17 września 2018

W poniedziałek 17 września 2018r w ramach akcji gościliśmy w naszej placówce funkcjonariuszkę Komendy Miejskiej w Białymstoku Panią Policjantkę sierż. szt. Martynę Kamińską. Podczas prelekcji uczniowie poznawali i utrwalali zasady bezpieczeństwa obowiązujące na ulicy, szczególnie w drodze do i ze szkoły. Z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli przechodzenie przez jezdnię. Na zakończenie spotkania otrzymali elementy odblaskowe, dzięki którym nasi uczniowie będą bardziej widoczni na drodze. 

 

„Przez Sybir do Niepodległej”

7 września 2018

W XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, tysiące mieszkańców oraz zaproszonych gości z całej Polski przeszło ulicami naszego miasta, by przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Wśród uczestników uroczystości byli politycy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, poczty sztandarowe oraz młodzież ze szkół w całym regionie, a nawet z kraju. Reprezentacja naszej szkoły również wzięła czynny udział w obchodach pamięci.

 

Dzień z wychowawcą

4 września 2018

W pierwszym dniu nauki zorganizowany został w naszej szkole Dzień z Wychowawcą, podczas, którego nauczyciele rozwijali u swoich uczniów umiejętności społeczne oraz budowali pozytywne relacje w grupie. Była to okazja, żeby w atmosferze wzajemnego zaufania podzielić się wrażeniami z minionych wakacji, poznać nowych kolegów, pozwiedzać szkołę oraz nabrać chęci i motywacji do dalszej nauki:))

 

Medale „Diligentiae – za pilność” 2018

3 września 2018

Trzeciego września wzięliśmy udział w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2018/19, podczas której wyróżnieni zostali najlepsi uczniowie oraz ich mistrzowie – nauczyciele towarzyszący młodzieży na drodze rozwoju. W Szkole Podstawowej nr 52 w Białymstoku z rąk Pana prezydenta Tadeusza Truskolaskiego 180 osób – uczniów i nauczycieli – otrzymało medale „Diligentiae – za pilność”. Wśród nich znalazł się nasz kolega z klasy VII C – Piotr Bobowski oraz towarzysząca mu Pani Monika Maksimiuk. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy:)

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018

Po dwóch miesiącach wakacji, spotkaliśmy się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019, który zainaugurowała nasza pani Dyrektor Jolanta Woińska:)  Serdecznie witamy nowych uczniów oraz wszystkim życzymy udanych 10 miesięcy wytężonej i przyjemnej nauki:)

Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku  15-029 Białystok, ul. Słonimska 38    tel./faks 85 741 56 61 e-mail: sp46@um.bialystok.pl

                                                                      

                                                                            

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now