Wydarzenia

Ścieżka sensoryczna

październik 2019

Nasi uczniowie po raz kolejny mieli możliwość „spacerowania” ścieżką sensoryczną. To pewnego rodzaju tor przeszkód, podczas którego jest stymulowany zmysł dotyku.  Na początku nie było łatwo, bowiem trzeba było zdjąć buty, skarpetki i przejść ścieżką boso, co dla niektórych było dużym wyzwaniem. Po przełamaniu jednak pierwszych oporów pojawił się uśmiech na buzi i ustawiła się kolejka „ po jeszcze”. Z pewnością powtórzymy ten sensoryczny spacer nie jeden raz:)

Bitwa o Anglię

31 października 2019

31 października odbyło się w naszej szkole spotkanie przypominające, że w bieżącym roku obchodzimy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. 31 października to szczególna data, gdyż w tym dniu zakończyła się Bitwa o Anglię ( jedna z ważnych bitew II wojny światowej). Nasi uczniowie obejrzeli krótkie fragmenty filmu pt. „ Bitwa o Anglię”, obejrzeli ilustracje i zdjęcia z przebiegu bitwy, fotografie bohaterów, rozwiązali krzyżówkę i quiz na omawiany temat.

X Podlaski Konkurs Ekologiczny „Z ekologią za pan brat”

29 paźdźiernika 2019

29 października 2019r. w naszej szkole odbył się X Podlaski Konkurs Ekologiczny „Z ekologią za pan brat”. Startowało w nim 18 uczniów. Przyjechali do nas uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach, Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Siemiatyczach, Szkoły Podstawowej Nr 11 w Białymstoku, Szkoły Podstawowej Nr 17 Specjalnej w Białymstoku, Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku oraz Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku.

Konkurs rozpoczął się od wygłoszenia przez prof. Mirosława Ratkiewicza prelekcji pt. „Czyste powietrze i woda wokół nas”. Pan profesor przypomniał nam dlaczego tak ważne jest czyste powietrze i woda, co je zanieczyszcza i co możemy zrobić żeby były czyste.

Potem przystąpiliśmy do rywalizacji. Zadania quizu były trudne, ale wszyscy uczestnicy dzielnie dawali radę i dobre odpowiedzi. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których powstały prace o czystej wodzie i czystym powietrzu. Po ekscytującej walce jury wyłoniło zwycięzców.

I miejsce zajął Krzysztof Kuleszyński

II miejsce – Krystian Sielewiński

III miejsce - Adrian Kalinowski.

Konkurs dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Spotkanie z Panem Dzielnicowym

25 października 2019

W dniu 25 października odbyło się spotkanie pt. "Odpowiadam za swoje zachowanie i słowa". Aspirant Andrzej Nowik opowiedział o odpowiedzialności karnej za różne przewinienia oraz o trudach swojej pracy.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

24 października 2019

24 października 2019 roku spotkaliśmy się na naszej Sali gimnastycznej po to, aby porozmawiać o ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym.

Spotkanie to zostało poprzedzone prezentacją medalu i nagród, które otrzymali w tym roku niektórzy nauczyciele z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz naszymi uroczystymi gratulacjami i oklaskami.

Natomiast żeby lepiej zrozumieć potrzebę misji, poprosiliśmy nasza panią Basię Siemionkowicz, aby opowiedziała nam o swoim rocznym pobycie na wolontariacie misyjnym w Zambii, w Afryce. Pani Basia bardzo zaciekawiła nas swoją barwną opowieścią, zdjęciami i przyniesionymi pamiątkami z Afryki. Jej przeżycia są niezwykłe. Teraz lepiej rozumiemy co oznacza słowo wolontariat, misja i misjonarz oraz to, że gdzieś tam są ludzie, którzy naprawdę czekają na naszą pomoc.

18 Urodziny Mateusza Żdanuka

20 października 2019

20.10.19r. Jeden za naszych uczniów, Mateusz Żdanuk, skończył 18 lat. Panie Mateuszu:) Wszystkiego najlepszego:) Cieszymy się, że tyle lat jesteśmy razem. Kolejnych, cudownych wspólnych lat:)

Spacer do parku

18 października 2019

18 października grupa Uczniów z naszej szkoły wybrała się do Parku Konstytucji 3 Maja, aby móc w pełni cieszyć się piękną złotą jesienią:) Podczas spaceru podziwialiśmy wielobarwne drzewa oraz wiewiórki :) Były też wesołe zabawy wśród szeleszczących liści:)

Wycieczki IVB do kina i teatru

3 i 17 października 2019

 IV b była w październiku w Teatrze Lalek. Tym razem obejrzeliśmy pełne uroku przedstawienie „Pan Brzuchatek”. W teatrze IV b była nie jeden raz, za to w kinie po raz pierwszy:)

 

Apel z okazji obchodów Dnia Papieskiego

17 października 2019

Jak co roku w październiku, staramy się pamiętać o św. Janie Pawle II. Przy wspólnym śpiewie pieśni wyrażaliśmy radość z tego, że był On naszym wielkim Rodakiem. Na przygotowanej prezentacji zobaczyliśmy najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły. Temat Dnia Papieskiego brzmiał: „Wstańcie, chodźmy!”. Odpowiadaliśmy wspólnie na pytanie, co oznaczają te powtórzone przez Papieża słowa Pana Jezusa i jak w tych czasach możemy je realizować. Wiemy już jak możemy naśladować naszego świętego w wypełnianiu wezwania do tego, aby wstać i robić dobre rzeczy. Mocno też dotarły do nas słowa Papieża, z przemówienia na Westerplatte, że jest to nasze zadanie i nie wolno nam tego zaniechać, nie wolno nam „zdezerterować”.

Nagrodzeni Nauczyciele

15 października 2019

15 października podczas gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył nagrody ponad 180 - ciu pracownikom oświaty, w tym 3 nauczycielom naszej szkoły. Pani Anna Prokopczuk i Pan Zdzisław Bach otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku, a Panią Monikę Beatę Maksimiuk uhonorowano Nagrodą Nauczyciel Mądry Sercem. To nie wszystko - 4 dni wcześniej Pani Małgorzata Ciechanowicz odebrała Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy:)

Dzień Edukacji Narodowej

11 października 2019

W miniony piątek (11.10.2019) odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczna obejmowała występ Teatrzyku „Wierszalinek” - uczniowie przedstawili wiersze Hanny Niewiadomskiej „Sól i cukier” oraz „Mądra sowa z Chotomowa”. Oprócz tego mogliśmy obejrzeć występ podsumowujący Innowację Pedagogiczną „Poczytajmy razem” - uczniowie przedstawili „Łóżeczko”. Tekst wiersza był przełożony na symbole, dzięki czemu wszyscy uczniowie mogli lepiej zrozumieć przedstawienie. Inscenizacja włączała w aktywny udział również publiczność. Organizatorzy przygotowali mały quiz – uczniowie musieli rozpoznać swoich nauczycieli po zdjęciu samych oczu i trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie! Na koniec uczniowie z klasy IVC i VA zaśpiewali piosenkę dedykowaną swoim nauczycielom - „Tak bardzo się starałem” (kompozycja: Seweryn Krajewski, oryginalne wykonanie: Czerwone Gitary). Specjalnie na nasze potrzeby tekst sparafrazowała pani Jola Wasilewska. Tekst został również przełożony na symbole (program Boardmaker, Mayer-Johnson), dzięki czemu wszyscy mogli włączyć się do wspólnego śpiewania.

Audycja Muzyczna "Słoneczna Italia"

11 października 2019

Obchody Dnia Nauczyciela rozpoczęła audycja muzyczna "Słoneczna Italia" w wykonaniu zespołu Arte-Muza.

 

 

 

 

Centrum Zabaw Morza Lądy

10 października 2019

Wyjazd IV b do centrum zabaw Morza Lądy. Zabawa przednia: dmuchańce, baseny z wodą, łódki, pojazdy. Każdy znajdzie cos dla siebie. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca zabaw.

VII Podlaski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

10 października 2019

W deszczowy czwartek na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku, rozegrane zostały zawody lekkoatletyczne w ramach Olimpiad Specjalnych. Wśród 7-u drużyn, naszą sekcję "Kangurki" godnie reprezentowali: Jula, Ola, Maja, Agata, Adrian i Jacek. Mimo aury sportowych emocji nie zabrakło, posypały się również medale. Gratulujemy zawodnikom, dziękujemy trenerom.

Wycieczka na wyspę piratów

9 października 2019

9 października 2019 roku klasa VIII B zwiedzała wyspę piratów w Atrium Biała. Podziwialiśmy statek piracki i jego wyposażenie, wysłuchaliśmy historii o ukrytym skarbie oraz próbowaliśmy swych sił w "pirackim rzemiośle". Jednak najbardziej podobało nam się spotkanie z wielką papugą!

Europejski Dzień Języków Obcych

8 października 2019

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole  Europejski Dzień Języków Obcych. Obchody miały charakter konkursu. W szranki stanęły klasy: V a, VII a, VII e, VIII g. Rywalizacja była zaciekła, a poziom bardzo wyrównany. Uczestnicy musieli zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami  takimi jak: rozpoznawanie flag, stolic, hymnów, budowli czy potraw charakterystycznych dla poszczególnych państw. Musieli  rozpoznać zwrot " kocham Cię" w różnych językach. Usłyszeli również  piosenkę "Mam tę moc" oczywiści w różnych językach. Poprzez świętowanie Europejskiego Dnia Języków  udowodniliśmy, iż uczenie się języków innych narodów pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe a przy okazji świetnie się bawić.

Światowy Dzień Kropki

1 października 2019

We wtorek obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kropki.  Z tej okazji Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele przyszli w tym dniu ubrani w kropki. Każda klasa przygotowała kropkowe dzieło sztuki, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Wspólnie oglądaliśmy  film „The Dot” opowiadający o historii Vashti oraz rozmawialiśmy na temat wiary we własne możliwości.  Była również kropkowa rewia mody i konkursy z kropką w tle, mogliśmy również obejrzeć wystawę z rzeczami w kropki.  Była to naprawdę wspaniała zabawa, a wszystko to za sprawą jednej małej kropki.

Warsztaty wykonywania papierowych torebek.

26 września 2019

26 września w ramach akcji " Sprzątanie świata" przebiegającego pod hasłem " Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy" odbyły się warsztaty wykonywania papierowych torebek. Dzieci samodzielnie lub z pomocą dorosłych wykonywały według wzoru papierowe torebki na odpady. Była też krótka pogadanka - rozmowa kierowana - na temat niszczycielskiego wpływu na środowisko toreb foliowych.

Sprzątanie Świata

26 września 2019

Klasy IA i IB uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata". Uczyły się też właściwego segregowania śmieci. Już wiedzą, że plastikowa butelka nie trafia do tego samego pojemnika co szkło lub ogryzki. Będą zawsze o tym pamiętać. 

Dzień Roweru

24 września 2019

24 września w naszej szkole odbyła się impreza szkolna „Dzień Roweru”. Od samego rana wszystkie klasy miały zajęcia sprawnościowe na torze przeszkód i w mini miasteczku ruchu drogowego, gdzie uczniowie doskonalili swoje umiejętności jazdy rowerem oraz utrwalali znajomość i praktyczne wykorzystanie znaków i przepisów ruchu drogowego. Wszystkie klasy uczestniczyły również w pokazie filmów o tematyce rowerowej. Do naszej szkoły przybyły dwie panie z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, st. sier. Marzena Hałoń oraz sier. Aneta Majchrzak,  które rozmawiały z dziećmi na temat bezpieczeństwa młodzieży w drodze do szkoły. O godzinie 13.00 cała społeczność naszej szkoły spotkała się na boisku szkolnym, gdzie odbyły się zmagania sprawnościowe uczniów między klasami oraz uczniów z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi! Tor przeszkód, okazało się, nie był zbyt wymagający i wszyscy bez problemów radzili sobie zarówno na rowerach z dwoma, jak i z trzema kołami. Na koniec wszystkie klasy otrzymały z rąk naszego gościa, st. sier. Wojciecha Nesteruka z II Komisariatu Policji w Białymstoku i Pani Dyrektor Jolanty Woińskiej okolicznościowe dyplomy.

Pogoda nam dopisała. Zabawa była wspaniała. Młodzież przypomniała i utrwaliła zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i pieszo, co z pewnością w przyszłości zaowocuje bezpieczeństwem naszych podopiecznych w drodze do szkoły. Zażyliśmy dużo ruchu na świeżym powietrzu i propagowaliśmy rower jako ekologiczny i zdrowy środek poruszania się po naszym mieście. Z pewnością spotkamy się na podobnej imprezie w przyszłym roku!

VIII Międzyszkolne Zawody Sportowe "Biegać Każdy Może"

24 września 2019

Wrzesień okazuje się być w tym roku miesiącem sportu w naszej szkole. Wtorek przyniósł kolejne sukcesy, a właściwie urocza reprezentacja szkoły, zdobywająca pierwsze miejsce i największy puchar zawodów. Impreza odbyła się w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku. Oprócz konkurencji drużynowych rozegrane zostały także biegi indywidualne. Oto wyniki naszych zawodników:

Żaneta - złoty medal w biegu na 50 m

Paula - srebrny medal w biegu na 100 m

Kuba - złoty medal w biegu na 100 m

Fabian - srebrny medal w biegu na 200 m.

Cieszymy się ze zwycięstwa i pięknej sportowej postawy całej drużyny!

Wycieczka do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

23 września 2019

Uczniowie klasy VIIe byli na wycieczce w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej i wzięli udział w lekcji muzealnej „Od ziarenka do chleba”. Uczestnicy poznali rodzaje zbóż i ich tradycyjne uprawy oraz dowiedzieli się jak powstaje chleb. Następnie sami przygotowywali podpłomyki, które wszystkim bardzo smakowały.

XVI Podlaski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych

23 września 2019

Poniedziałek okazał się być dobrym dniem: pierwszy dzień jesieni, grzejące słońce i świetna postawa naszych uczniów w turnieju piłki nożnej. Zawody odbyły się na boisku przy Szkole Podstawowej Nr 17 w Białymstoku i wzięły w nich udział 4 drużyny.

Kolejny puchar w murach naszej szkoły. Brawo Panowie!

Wyjazd IV b do Studium Wokalno- Aktorskiego

19 września 2019

Wyjazd IV b do Studium Wokalno- Aktorskiego na przedstawienie muzyczne „Akademia Jana Brzechwy”

V Międzyszkolne zawody sportowe "Atletyka dla każdego"

18 września 2019

We środę 18 września rozegrane zostały w naszej szkole piąte już, zawody sportowe „Atletyka dla każdego”. W osiemnastu konkurencjach biegowych, skocznościowych i rzutnych, w trzech grupach wiekowych, wystartowało prawie czterdzieści zawodniczek i zawodników z czterech białostockich szkół: SP 11, SP 17, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, oraz gospodarze – SP 46.

     W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się SP 17, drugie miejsce przypadło gospodarzom, trzecie SP 11, a czwarte ZPSW.

     Indywidualne wyniki naszych uczniów:

Aniela – trzy medale srebrne w biegu, skoku i rzucie,

Ewelina – medal brązowy w biegu,

Nikola – dwa brązowe medale w skoku i rzucie,

Szymon – dwa medale srebrne w skoku i rzucie,

Beata – trzy złote medale w biegu, skoku i rzucie,

Kuba – dwa srebrne medale w biegu i skoku,

Krystian – medal brązowy w biegu,

Daniel - medal złoty w rzucie i brązowy w skoku,

Julia – medal złoty w rzucie i srebrny w skoku,

Patryk C. – medal srebrny w rzucie,

Patryk B. – czwarte miejsce w biegu,

Andrzej – piąte miejsce w skoku.

     Gratulujemy udanych startów i wszystkich zapraszamy na następną taką imprezę, która odbędzie się w naszej w szkole na przełomie maja i czerwca 2020 roku!

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

17 września 2019

Dnia 17 września 2019 odbyły wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Skład Samorządu Uczniowskiego 2019/20

Przewodniczący - Krystian kl.VIII g

Zastępca przewodniczącego- Patryk  kl.VIII a

Członkowie - Julia kl. VIII a i Jakub kl.V a

Konferencja "Nauczycielu gdzie mieszkasz?"

11 września 2019

W ramach IX Tygodnia Wychowania zorganizowanego przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Białostockiej Pani pedagog Elżbieta Zin wraz z jednym z naszych uczniów uczestniczyła w konferencji „Nauczycielu gdzie mieszkasz?” objętej patronatem Prezydenta miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Narodowe Czytanie

9 września 2019

Społeczność naszej szkoły uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie - inicjatywy zapoczątkowanej przez obecną Parę Prezydencką. W poniedziałek grupa nauczycieli wspólnie przeczytała nowelę Bolesława Prusa "Antek". Pozycja choć niełatwa, w swoisty sposób zahipnotyzowała zebranych uczniów, a dotykane w niej tematy tj. rodzinne tragedie, zdobywanie wykształcenia, fachu, walka o lepszy byt, pierwsze miłosne uniesienia czy nieumiejętność rozpoznania talentu, okazały się mimo różnicy wieku wciąż żywe i uniwersalnie ważne.

XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

6 września 2019

6 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XIX  Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Wraz z mieszkańcami Białegostoku przeszliśmy ulicami miasta aby upamiętnić historię polskich obywateli wywiezionych na Wschód i uhonorować tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Medale „Diligentiae – za pilność” 2019

2 września 2019

2 września 2019r. podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego 2019/2020 Monika Kazimierska absolwentka naszej szkoły oraz towarzyszący jej nauczyciel Pani Renata Górska otrzymali z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego medale „Diligentiae – za pilność”. Oprócz nich zostało wyróżnionych - 91 uczniów i 91 nauczycieli z białostockich szkół.

Serdecznie Gratulujemy:) Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Przyznane zostały po raz pierwszy w 2004 roku.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego

2 września 2019

Wakacje prócz tego, że są piękne i beztroskie, zawsze się kończą. A każdy koniec jest początkiem :). W tym wypadku NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Niech te najbliższe 10 miesięcy będzie wszystkim dobrym i szczęśliwym czasem wspólnej pracy.

Please reload

Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna w Białymstoku  15-029 Białystok, ul. Słonimska 38    tel./faks 85 741 56 61 e-mail: sp46@um.bialystok.pl

                                                                      

                                                                            

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now